logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Po stopách těžby zlata na kouzelný Rejvíz a do okolí Zlatých Hor

Datum: 22.04.2018

DSC08425

Zaniklé osady, těžba zlata z řeky, ale také z hlubin země, voda tekoucí do kopce, horské rašeliniště i ohromující výhledy na Jeseníky a Zlatohorskou pahorkatinu. To vše nás čeká během výletu, který začíná v Ondřejovicích u Zlatých Hor.
Od parkoviště poblíž Údolí ztracených štol (V případě, že přijedeme vlakem, začínáme u železniční stanice Zlaté Hory a náš výlet je o zhruba kilometr a půl delší.) vyrazíme po modré turistické značce. Přejdeme přes louku s krásnými výhledy na Zlatohorskou pahorkatinu – především Příčnou horu a Rejvíz – a dojdeme do vesničky Ondřejovice. Budeme pokračovat dále po modré, která se po kilometru spojí s naučnou stezkou Údolím Javorné. Tato říčky nás bude provázet několik dalších kilometrů. Zhruba po kilometru a půl chůze lesem přijdeme ke kapli svaté Anny do bývalé obce Javorná (Více informací o zaniklé obci je zde). Budeme pokračovat další tři kilometry proti proudu říčky, lesem budeme mírně stoupat. Po třech kilometrech dojdeme na rozcestí s odpočinkovým místem. Tady opustíme modrou značku, půjdeme po žluté a po dvou kilometrech dojdeme na Rejvíz. Přímo na kraji obci se nachází tradiční pension proslulý především svými židlemi s vyřezanými obličeji štamgastů míst opěradel. Více informací o zajímavém místě najdete zde.
Nejatraktivnějším místem Rejvízu, které při návštěvě nemůžeme vynechat, je známé Velké mechové jezírko. K němu se dostaneme po modré turistické značce, případně po naučné stezce. Více informací o národní přírodní rezervaci je zde. Vstup do ní je zpoplatněný, pohybovat se budeme po dobře udržovaném dřevěném chodníčku.  Při návratu do osady Rejvíz budeme mít v případě pěkného počasí výhledy na celou náhorní plošinu a masiv horského hřebene, po kterém se dá na Rejvíz dojít z Vrbna pod Pradědem. Na náhorní plošině se nachází také Malé mechové jezírko, není ale přístupné. Více informací o něm je zde.
Z Rejvízu budeme pokračovat po zelené turistické značce. Ta vede první kilometr po silničce napříč osadou. Budeme tak mít možnost si prohlédnout svébytnou architekturu jednoho z nejromantičtějších míst v Jeseníkách. Zelená turistická značka nás povede zpět do Ondřejovic. Je to zhruba pět kilometrů. Cestou budeme mít krásné výhledy na Zlatohorskou pahorkatinu – jednak na mystický Příčný vrch na opačné straně údolí, který je doslova provrtán historickými štolami a sám o sobě stojí rozhodně za návštěvu. Uvidíme také Biskupskou kupu s rozhlednou nad Zlatými Horami.
Po zelené značce sejdeme k říčce Olešnici. Tady najdeme zajímavý skanzen historické těžby zlata – ostatně na stopy lidské činnosti budeme na Zlatohorsku narážet doslova na každém kroku. Více o Zlatorudných mlýnech a atraktivní lokalitě, kde se pořádá především v létě řada akcí připomínající těžbu zlata, je zde.
Dnešní výlet měří zhruba 17 kilometrů. Je nenáročný, stoupání na Rejvíz je mírné a vede po dobře udržovaných stezkách. Odměnou nám bude osada Rejvíz s úžasnou atmosférou, unikátním přírodním panoramatem, ale i krásnou tradiční architekturou. Při cestě zpět ke Zlatým Horám nás čekají krásné výhledy na horské hřebeny i údolí. Celou cestu nás budou provázet stopy lidské činnosti v krajině při těžbě kovů. Samotné Zlaté Hory a okolí se stopami těžké práce horníků jsou místem, které za návštěvu určitě stojí.

Celá trasa výletu je zde.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář