logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Po schodech až do nebe

Datum: 13.05.2019

Vystoupejte po schodech az do nebe - baroki perla 1

Vystoupat po starých kamenných schodech na návrší poutního areálu Homol je zážitek, na který se vskutku nezapomíná! A to nejen pro daleký výhled do kraje, který se vám tu otevře.

Tato barokní perla Podorlicka s kostelem Panny Marie Bolestné byla nedávno prohlášena národní kulturní památkou. A ne náhodou! Je totiž doslova evropskou raritou. Kamenné schodiště o délce 200 metrů, které začíná při úpatí kopce a končí až u kostela na hraně návrší, jako by vedlo do nebe… Taková schodiště najdeme na starém kontinentu pouze dvoje, a to zde a to druhé až v Itálii. V poutním areálu Homol mají 153 schodů a 16 odpočívadel.

Celý areál nechala vybudovat hraběnka Terezie Eleonor z Ugarte v letech 1690 až 1696 na svém panství jako svatyni, která se stala místem zbožných poutí. A kde tento středoevropský unikát najdete? Na osamoceném návrší mezi obcemi Borovnice a Lhoty u Potštejna. Věřte, že místo vyzařuje mocné genius loci a dodává řadě lidí vnitřní energii a sílu. Tajuplnou atmosféru s pocity uvolnění, oddanosti, klidu a ticha tu zažijete především v podvečerních hodinách. Příjemným zakončením výletu může být pak třeba gastronomický zážitek v nedalekém a svou kuchyní vyhlášeném Hostinci U Hubálků v Kostelecké Lhotě!

www.mojeorlickehory.cz/baroko
www.borovnice.info
www.uhubalku.cz

Napsat komentář