logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Po Highway č. 1

Datum: 01.06.2020

Highway1-1 Malibu

Jestli chcete někde v Americe mít skutečně zážitkovou jízdu, je Highway č. 1, jak se o ní zpívá v písničce „Láďa jede autobusem“, tou nejlepší volbou. Ne vždy však máte to štěstí ji projet celou. Často je na některých místech uzavřena, ať už z důvodů rekonstrukcí nebo oprav, nebo jen kvůli extrémnímu počasí v souvislosti s blízkostí Tichého oceánu. Na cestě je spousta vyhlídkových míst, kde můžete zastavit a kochat se nádhernými výhledy. Jedním z nich je San Simeon poblíž San Luis Obispa.

San Simeon je nejznámější místo pro pozorování rypouše sloního, kterých je tu v sezóně až 17 tisíc. V květnu byly na pláži jen samice s mláďaty. Samci vážící často více než dvě tuny připlouvají na břeh až v listopadu. Od prosince do ledna bojují mezi sebou o dominanci a právo se pářit. My jsme se tady zastavili na cestě ze Silicon Valley do Los Angeles. Ze Santa Cruz je to 220 km a do Los Angeles zbývá ujet ještě 380 km. Celkově je to příjemná šestsetkilometrová jízda s nádhernými panoramaty.

Vyhlídková jízda po dálnici č. 1 (Pacific Coast Highway No. 1 ) vedoucí podél kalifornského pobřeží je jednou z nejmalebnějších cest na světě. Je dlouhá přes tisíc kilometrů a vede z jihu na sever od města Dana severně nad San Diegem až po městečko Legett vzdálené přes 300 kilometrů severně od San Franciska. Ze Silicon Valley je to ideální klidná cesta do Los Angeles, turisty velmi oblíbená.

Malibu stojí také za krátkou návštěvu. Před třemi lety tady sice zuřil divoký požár, ale na malebnosti krajiny to už není znát. Město je velmi blízko Los Angeles a hollywoodští producenti si jej často vybírají jako lokaci pro natáčení. Točil se tady například i známý seriál M.A.S.H.

Pojmenování amerických silnic a dálnic

  • interstate – hlavní tahy v rámci celých USA
  • highway – hlavní tahy v rámci státu, mohou to být i obyčejné silnice s jedním pruhem v každém směru, mohou mít křižovatky, semafory, značky STOP
  • expressway – hlavní tahy s vyšší rychlostí, oddělené jízdní směry, minimum křižovatek a omezení
  • freeway – cesty pro volnou jízdu bez překážek, s vysokou povolenou rychlostí, mají pouze víceúrovňové křižovatky, bez křížení, žádné přechody pro chodce, žádné semafory (jen výjimečně, např. u mýtných bran a nájezdových ramp ve špičkách pro regulaci provozu) – tento pojem neznamená, že jsou zdarma (většinou ano, někde je mýto)
  • turnpike – hlavní tahy s mýtným poplatkem
  • parkway – hlavní tahy přes národní a státní parky, někdy také scénické silnice, obvykle na ně není povolen vjezd pro kamiony.

Napsat komentář