logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Pískovcové skály, kaňony a skalní věže – to jsou Teplicko-Adršpašské skály

Datum: 17.09.2019

ostas-shutterstock-1417098035_1
Teplické a Adršpašské skály najdete severně od Náchoda a jde o největší skalní město střední Evropy. Tento svět bizarních pískovcových skal, kaňonů, skalních věží, plošin a suťových jeskyní je už od roku 1933 oprávněně chráněn jako přírodní rezervace. Adršpašské a Teplické skály jsou dva víceméně samostatné skalní labyrinty, oddělené od sebe Vlčí roklí. Známější a navštěvovanější je adršpašská část, avšak ta teplická si krásou, divokostí a tajemností se svým sousedem nezadá.

Přirozeným východiskem je městečko Teplice nad Metují, podle něhož také skalní labyrint nese jméno. Pro teplickou stranu labyrintu jsou charakteristickésouvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně a úzká údolí sevřená mezi skalami. Při procházení turistického okruhu narazíte na skály s opravdu zvláštními jmény jako je např. Housenka, Řeznická sekera, Lahvička inkoustu, Krakonošova harfa nebo Ruka se zmrzlinou. Zajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, ve které narazíte na sníh i v letních měsících a to hlavně proto, že soutěsky jsou zde mimořádně hluboké a klikaté takže se do nich vůbec nedostane slunce.

Také Adršpašské skalní město tvoří labyrint věží a soutěsek, jímž se proplétá řeka Metuje. Každý výraznější útvar má své jméno; mezi nejznámější patří Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících, zejména vysoko položené jezírko, kde se od jara do podzimu probíhají vyhlídkové jízdy na pramicích. Další vodní plochupůjčovnou loděknajdete u vstupu do skal. Turistický okruh je veden po zelené značce a je dlouhý cca 4 km a na prohlídku je třeba si vyhradit minimálně 2 hodiny. Pokud se budete chtít projít v celou oblastí obou skalních měst, počítejte s cca 12 km a nejméně 6 hodinami.

Další skalní města v okolí, kde nepotkáte davy turistů

Další skalní města objevíte na blízké stolové hoře Ostaš, kde vás značené cesty provedou Dolním a Horním labyrintem přes Kočičí skály s Kočičím hradem a Výří bránu až ke Krtičkově vyhlídce. Ta nese jméno Antonína Krtičky (1879–1952), knihaře, knihkupce, spisovatele a sběratele regionálních pověstí z Police nad Metují, který se zasloužil o propagaci skalních měst jako nikdo jiný. Psal průvodce, vyhledával a označoval nové turistické cesty a byl neúnavným průvodcem mnoha výprav do skal.

Téměř panenská příroda Broumovských stěn nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Oblast je velmi rozsáhlá a je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, hlubokými roklemi, soutěskami, krásnými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete spatřit v lese nad obcí Slavný. Svou podobu, podobu hřibů, získaly nerovnoměrným zvětráváním. Velmi poutavým útvarem je také Kamenná brána, která má na výšku a šířku 5 metrů. Projdete-li bránou, otevře se vám krásný výhled na Broumovsko a Javoří hory. Ke kamenné bráně vás zavede žlutá turistická značka z Božanova nebo obce Slavný. Nejvyšším vrcholem Broumovských stěn je Božanovský Špičák pod jehož vrcholem se nachází spousta skalních útvarů, jako je Veverka, Ponorka, Kočka, Varan, Kovadlina, Kačenka, Velbloud, Želva… atp. Kolem nich vás provede okružní trasa z rozcestí Pánův kříž.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář