Pískovcové bloky i působivý mlýn Skály u Chrudimky
Zhruba po dvou kilometrech chůze z centra Slatiňan na hranici Chráněné krajinné oblasti Železné hory proti proudu romantické Chrudimky dojdeme k zajímavému místu, kde se setkává přírodní krása s lidskou činností.
U toku Chrudimky byl v místě již v 16. století vybudován rozhlehlý mlýn, který vyráběl mouku až do roku 1961. Po roce 1989 byl komunistickým režimem znárodněný mlýn vrácen původním majitelům a prošel rekonstrukcí na rekreační zařízení.
K mlýnu je vybudován z Chrudimky náhon, je u něj poměrně rozlehlý rybník, který současné mrazy změnily v ledovou plochu, od níž se při slunečném počasí odráží obraz mohutné stavby.
Naproti mlýnu najdeme v místní části Škrovád (od staročeského slova škrovada – hádka) mohutné pískovcové skalní stěny, které dosahují výšky až dvaceti metrů. V místě fungovalo od 18. do poloviny 20. století několik lomů, které těžily kámen využívaný na stavbu domů a pro výrobu soch. V současnosti slouží lépe přístupné skály na pravém břehu Chrudimky jako cvičné horolezecké stěny. Skály jsou kolmé a lezení po nich tedy velmi náročné.
Cestou ze Slatiňan k mlýnu a skalám projdeme také kolem místního koupaliště.