logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Pilsen Busking Fest 2019 – buskerský festival v Plzni

Datum: 02.10.2019

0bfc9d01-e645-41a4-aa89-2120407894e2_656_449_crop
Pilsen Busking Fest 2019 je multižánrovým mezinárodním festivalem při kterém celé centrum města již po šesté ode dneška do 5.10. doslova zaplaví desítky zahraničních, českých i Plzeňských umělců. Hlavním a dlouhodobým cílem pořadatelů je i v letošním roce oživit centrum města Plzně a inspirovat místní obyvatele a umělce, aby se více zapojili do dění ve veřejném prostoru. Těžiště celého festivalu bude v lokalitě sadového okruhu – Kopeckého, Šafaříkových a Smetanových sadech.
Zde vyrostou podia, buskingové či kreativní zóny a celý prostor vyplní různorodé výstavy. Na festivalu samozřejmě nesmí chybět umění na ulici a k tomu budou stejně jako v minulých letech sloužit především ulice Smetanova a Riegrova. Oživíme zejména zónu „U Branky“, která se stane hlavním ohniskem celého festivalu. Na výběr toho nejlepšího se návštěvníci mohou těšit v pátek 4.10. na Náměstí Republiky, kde vyroste velké pódium a to nám pořadatelům umožní seznámit i další potencionální návštěvníky festivalu s fenoménem buskingu, který u nás ještě není tolik známí, jak by si podle nás zasloužil.
Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje. Nejčastěji se lze setkat s hudební produkcí (většinou akustickou), ale dělat se dá prakticky cokoli zajímavého či zábavného, co lidé rádi ocení: akrobacie, tanec, polykání ohně či mečů, žonglování, kouzelnictví, loutkoherectví, pantomima, recitace. V mnoha zemích není pouliční umění úřady regulováno vůbec, či jenom částečně, v některých zemích či městech je naopak potřeba získat speciální povolení, jinak hrozí vystupujícím pokuty. (zdroj: wikipedia.org)
Největšími hvězdami programu jsou v této chvíli organic trance trio Olive Tree Dance z Portugalska, kteří plynule naváží na loňskou účast jednoho z jejich členů Renata Oliveiry (one man didgeridoo band Till Sunday Pirate). Dále se návštěvníci mohou těšit na pouličního komedianta s 30ti letou zkušeností s buskingem Mata Ricarda z Anglie nebo na kapelu plnou superhrdinů Super Cumbia y la Liga de la Alegría z planety Cumbión hrající směsici ska, reggae, latinských rytmů a komedie.
Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář