logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Paskov: zámek na Moravě, nádraží ve Slezsku…Ostravice, Olešná a Říčka

Datum: 17.06.2019

Paskov-zámek-10 IMG_2770

Paskov je městečko ležící mezi Ostravou a Frýdkem-Místem ležící geograficky na Moravě, nikoliv ve Slezsku. Hranici v podobě řeky Ostravice je třeba respektovat. Proto je třeba například poukázat na paradox, že železniční stanice s názvem Paskov, která leží na druhé straně řeky a patří katastrálně k obci Řepiště, leží již ve Slezsku. Stejně tak jako úpravna uhlí bývalého černouhelného Dolu Paskov leží na Moravě, ale mohutný odval jako nový dominanta krajiny za železniční tratí a řekou již ve Slezsku.

V centru Paskova leží zámek se zajímavým parkem, v jehož případě hraje významnou roli voda. Zhruba dva kilometry vzdušnou čarou od zámku proti proudu řeky; byl na Ostravici vybudován Stolbergův jez a náhon Říčka. Výstavba jezu souvisela s mlýnem v Paskově, který byl vybudován již v 15. století (jeho tehdejší přesná lokalizace není známa).

Nad jezem se nachází stavidlo, z něhož vede strouha do areálu paskovského zámku. Severně od Paskova po kilometru toku strouha ústí do řeky Olešné, odkud se voda po několika stech metrech vrací zpět do Ostravice. Umělý vodní tok Říčka není nijak průmyslově využíván, ale tvoří zajímavost Paskova a důležitou součást biotopu zámeckého parku vytvářející zajímavá zákoutí a scenérie.

Říčka Olešná pramenící v Podbeskydí v masivu Ondřejníku má délku toku 21 kilometrů. U Frýdku-Místku na ní byla na začátku šedesátých let vybudována stejnojmenná přehrada, která slouží jako zdroj průmyslové vody a pro rekreaci. V Paskově Olešná tvoří hranici zámeckého parku, který její tok kopíruje. Zeď parku je z této strany v dezolátním stavu a vyžaduje opravu.

Zámek a přilehlý areál v současnosti znovu ožívají poté, kdy je v roce 2013 koupilo město. Po vyvlastnění klasicistního zámku po druhé světové válce sloužil až do roku 2004 jako onkologická léčebna. Poté až do změny vlastníka chátral. V jednom křídle zámku se v současnosti budují byty pro seniory, v centrální části zámku je galerie a muzeum. Podlouhlé přízemní předzámčí je využíváno například při svatbách nebo jiných ceremoniálních příležitostech. Za pět let se v zámku a jeho okolí změnilo mnohé, další změny právě probíhají a jiné jsou naplánovány. Tak přejme Paskovským, ať se jim dílo daří a zámek se opět stane společenským centrem města. Nakročeno mají výborně.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář