Pár kroků ze stanice Můstek a jste v kouzelném Muzeu smyslů
Pokud jste z Prahy nebo ji máte před Vánocemi chuť nebo potřebu navštívit, dám vám skvělý tip na zážitek z dokonalého oklamání vašich zrakových vjemů. Necelých pět minut chůze od stanice Můstek na spodní straně Václaváku sena Jindřišské ulici nachází skvělé Muzeum smyslů neboli Museum of Senses, jak je napsáno na jejím vstupu.
Zde můžete za vstupné 290 Kč zažít jedinečné dobrodružství, které zpochybní Vaše smysly, dokonce i ty, o kterých jste ani netušili, že je máte. Čtenáři portálu Tripy.cz dostanou při vstupu slevu ve výši 10 % – musí jen říct slovo “TRIPY”. Tripadvisor toto muzeum oceňuje vysokým ratingem a já jeho návštěvu rozhodně také doporučuji.
Prohlídka muzea vám zabere zhruba hodinu, pokud se ale rozhodnete aktivně řešit různé hlavolamy, strávíte zde podstatně delší dobu. Váš čas zde nikdo neměří. My jsme toto muzeum navštívili minulý čtvrtek na pozvání manažerky Lidije, která nám prozradila, že podobné muzeum už funguje v jejím rodném Chorvatsku, konkrétně ve Splitu a v rumunské Bukurešti. Praha je tedy třetí destinaci a umístění pár kroku od Václavského náměstí je naprosto ideální. Toto muzeum zde bylo otevřeno před rokem.
Toto netradiční muzeum je domovem zážitků, které probudí vaše smysly a inspirují vás k tomu, abyste objevovali více, a tedy i více cítili. Zažijte nepředstavitelné, čeká vás zde svět plný pocitů a neuvěřitelných optických iluzí a v tomto výjimečném muzeu si můžete otestovat vaše smysly, především ty zrakové. V místě, které je jak zábavné tak vzdělávací, bláznivé tak i racionální.
Najdete tady více než 50 exponátů umístěných v 15 místnostech, od nejrůznějších zkreslených místností přes úžasné instalace po obrázky s optickými iluzemi. Každý z těchto exponátů nabízí příležitost ke kladení otázek a poučení o našich smyslech a vnímání. Na stěnách jsou obrazy se stereogramy, kde ti velice vnímaví mohou vidět skryté obrázky nebo znaky.
Ocitnout se můžete dokonce i vzhůru nohama a na toaletu přijít po stropě a připadat si tak jako ve známém americkém filmu Paralelení světy.
Ve Zvukové zóně budete mít příležitost přeměnit zvukové vibrace na vizuální vzory v jemném prášku. Tento zřídka viděný jev se nazývá kymatika. Kymatika nám ukazuje, že každá struktura v přírodě je výsledkem konkrétních frekvencí jejích prvků. Pomocí frekvenčního generátoru si budete moci udělat Chladniho vzory a vytvářet úžasné zvukové škrábance pomocí elektronických bicích souprav a thereminu, prvního elektronického hudebního nástroje.
Vidět můžete také fatamorgánu. Ta je v poušti velice častý jev. Je to neobvyklá a složitá forma svrchního zrcadlení, které je vidět v úzké vrstvě těsně nad obzorem. Je to také italské jméno artušovské čarodějky Morgan le Fay, neboť se věřilo, že tato zrcadlení, která byla často vidět v Messinské úžině, představovala vzdušné zámky nebo falešnou pevninu vytvářenou jejími čarodějnými kousky, které měly námořníky vlákat do náruče smrti. Dejte si pozor, abyste se ubránili temným silám víly Morgany a mohli pokračovat v putování pouští a zkoumání dalších exponátů.