logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ostrov Saaremaa – krásná příroda i působivá historie v Estonsku

Datum: 14.08.2019

Saaremaa-12 Saaremaa-5 Saaremaa-4 Saaremaa-17

Největší estonský ostrov Saaremaa (a také čtvrtý nejrozlehlejší v Baltském moři) je skvělým tipem na letní výlety  – nejen k vodě – především pro ty, kdo hledají klid bez tisícových davů turistů, krásnou a místy poněkud divokou a syrovou přírodu, nepříliš horké počasí, ale také úžasnou atmosféru kombinující historii místa s krásnou skandinávskou krajinou.

Ostrov má rozlohu přesahující 2700 kilometrů čtverečních, dostanete se na něj i s autem trajektem z přístaviště Virtsu přes menší ostrov Muhu. Trajekt jezdí každou hodinu, cesta trvá méně než půlhodiny, zaplatíte něco přes osm euro.

Na ostrově Muhu se můžete zastavit na pár hodin a prohlédnout si kromě místní krajiny také například tradiční rybářskou vesnici Koguva. V Kuivastu, kam trajektem dojedete, si na tržnici můžete prohlédnout místní tradiční rukodělné výrobky – za poněkud vyšší ceny, než byste očekávali. Specifikem přímořských oblastí v Estonsku je masný dobytek, který spásá přímořské podmáčené louky a pomáhá na nich udržovat biodiverzitu. Estonci se k tomuto způsobu extenzivního hospodaření vrátili po necitlivém zemědělském přístupu sovětské éry, který výrazně změnil tvář přímořské krajiny.

Z Muhu na Saaremu přejedete bez problémů autem po silnici vybudované na čtyřkilometrovém náspu nad mělkým mořem (průliv Väike väin). Na Saaremě žije zhruba 33 tisíc obyvatel, z toho polovina v hlavním městě Kuressaare, které je centrem kraje a nejen kvůli mohutnému řádovému hradu stojí určitě za minimálně jednodenní návštěvu.

Na Saaremě najdete řadu přírodních parků a lokalit se specifickou ochranou fauny i flóry (například národní park Vilsandi na západním pobřeží), stejně jako velké množství jezer a dalších unikátních přírodních míst. K jednotlivým místům se budeme vracet v následujících týdnech.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář