logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Opole: Benátky nad Odrou zvou k návštěvě

Datum: 01.07.2019

Opole-3

Jedno z nejstarších měst v Polsku jen několik desítek kilometrů od česko-polské hranice využívá potenciálu Odry, která městem protéká, pro volnočasové aktivity svých obyvatel, ale také jako významný prvek pro zvýšení turistického ruchu.

Na Odře bylo v minulosti vybudováno několik kanálů, řeka také v historii v důsledku povodní měnila své hlavní koryto, díky čemuž část centra města leží fakticky na ostrově. Při pohledu od Odry působivě vyniká historické centrum města s dominantní katedrálou Povýšení svatého Kříže, která byla v 15. století, kde nechal kolem roku 1005 Boleslav Chrabrý postavit dřevěný kostel. Díky 73 metrů vysokým věžím jde o nejvyšší budovu ve městě.

Opole má historicky výraznou spojitost s českými zeměmi a nejstarší kostel ve městě Panny Marie Bolestné a svatého Vojtěcha byl podle legendy postaven na místě, kde kázal svatý Vojtěch.

Samotná katedrála stojí v místě, kde do současného hlavního toku Odry ústí Młynówka, na níž jsou kvůli vodní dopravě vybudovány brány/zdymadla. Młynówka bývá někdy mylně označována jako kanál, ve skutečnosti jde o bývalé hlavní koryto Odry. To se změnilo v roce 1600 během velké povodně.

Při přejití mostu je možné využít některou z upravených tras po obou březích hlavního koryta Odry a procházet se podél řeky. Po necelých dvou kilometrech dojdete k poloostrovu, na němž je vybudováno přístaviště pro rekreační plavbu, na ostrově najdete také opolskou zoologickou zahradu. U mostu spojujícího zoologickou zahradu s centrem města je rozlehlý Nadoderský park, který je oblíbenou společenskou i odpočinkovou zónou.
Lokalita po obou stranách řeky slouží jednak rybářům, jsou zde instalovány tělocvičné stroje. Lavičky a jejich okolí jsou využívány během teplých večerů jako místa pro společenská setkání a večírky. Řeku často brázdí rekreační a sportovní lodě. Je možné si objednat vyhlídkovou jízdu.

Cesta pro pěší a turisty je vybudována také po obou stranách Młynówky v centru města. Nad vodou můžete posedět v některé z restaurací nebo barů, případně se ubytovat v některém z hotelů. Hlavní náměstí s monumentální radnicí a řadou významných sakrálních staveb budete mít během výletu v těsné blízkosti.

Nad Odrou i Młynówkou vedou také železniční mosty k blízkému nádraží. Jde o historickou a architektonicky zajímavou stavbu, která určitě také stojí za návštěvu.
V Opole v současnosti žije zhruba 130 tisíc lidí.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář