logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ode dneška si v Ostravě můžete půjčit kola

Datum: 01.05.2018

Ostrava-kola

Systém sdílení jízdních kol – bikesharing odstartoval 1. května hromadnou vyjížďkou z Prokešova náměstí na Landek. V Ostravě je 39 míst, kde si zájemci mohu zapůjčit a vrátit bicykl. Výhodou je, že kolo nemusí vracet v místě, kde si jej půjčili.

Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, začal v Ostravě fungovat 1. května. Skupina šesti desítek cyklistů v čele s primátorem Tomášem Macurou vyrazila na vyjížďku na Landek.

„Podporujeme alternativní způsoby dopravy a jedním z nich je i jízda na kole. Ve městě jsme zřídili a udržujeme 250 kilometrů cyklostezek a věřím, že díky bikesharingu se zvětší počet cyklistů. Jedná se o pilotní projekt, který vznikl na základě požadavků občanů,“ řekl primátor Tomáš Macura a dodal: „Nabízíme Ostravanům i návštěvníkům města moderní ekologičtější dopravu. Bikesharing má pozitivní vliv nejen na zdraví těch, kteří jej využívají, ale i všech ostatních, protože využívání kol znamená nulové znečištění zplodinami a hlukem a také snížení intenzity individuální automobilové dopravy v centru města. A navíc jízda na kole je i životní styl.“

Stanice s koly jsou na 39 místech v širším centru města. V první vlně je k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a košíkem na drobná zavazadla. Kola jsou růžová, aby byla dobře viditelná a odlišná od soukromých bicyklů. Službu poskytuje společnost Rekola Bikesharing. Půjčování kol je možné od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. prosince 2018.

Systém umožňuje půjčení kola na jednom stanovišti a jeho vrácení na jiném místě. Na každém stanovišti je umístěn mobilní stojan s 6 až 12 místy. Kolo lze vrátit pouze do stojanů určených v aplikaci nebo na webu. Kola budou pravidelně rozvážena po městě, aby byla k dostání ve všech stanicích. Prvních 15 minut zapůjčení je zdarma.  Zapůjčení je možné díky aplikaci, kterou si každý může stáhnout do svého mobilu. Kole se dá půjčit také přes web, messenger nebo prostřednictvím sms. Další informace včetně stanovišť najdete na stránkách http://www.rekola.cz.

První vyjížďka odstartovala z Prokešova náměstí. Foto: René Stejskal

Napsat komentář