logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Nová cestovatelská soutěž pro hledače kešek i celou rodinu o cestu do Norska

Datum: 26.07.2018

Liberec-Vytopna_Korenov Praha_Hangary_Letnany Olomouc-Sternberk Jihomoravsky_Partnerstvi Hradec-Janske_lazne Ustecky-Krasny_Dvur Zlinsky-Valasske_muzeum Jihocesky-Cervene_blato

Národní kontaktní místo Fondů EHP a Norska v České republice – Ministerstvo financí – vyhlašuje letní cestovatelskou a fotografickou soutěž „Cestuj s Fondy EHP a Norska“ o cestu do Norska a další zajímavé ceny, které zajišťuje Velvyslanectví Norského království v Praze. Soutěž má za cíl přivést nejen hledače „kešek“, ale všechny, kteří rádi poznávají kulturní a přírodní zajímavosti České republiky na pozoruhodná místa, a tím podpořit povědomí o projektech financovaných prostřednictvím Fondů EHP a Norska.

Keškařské prázdniny

Prázdniny jsou ideálním obdobím pro putování a poznávání nových koutů naší vlasti. Pokud je vše spojeno se soutěží, při níž lze něco vyhrát, je to o to lepší. Stačí se jen zaregistrovat na stránkách soutěže www.cestujsfondy.cz a vydat se na cesty.

Díky soutěži budou zájemci poznávat atraktivní místa po celé republice a seznamovat se s úspěšně realizovanými projekty. Podpořeno jich bylo již více než 1000, a bylo tedy z čeho vybírat. Soutěž odstartovala 21. července 2018. Mezi ceny patří například zájezd do Norska, norský svetr nebo půl kila norského lososa.

Soutěž má dvě části – cestovatelskou a fotografickou. Celkem bude rozmístěno 10 schránek – „kešek“ – po celé České republice v místech realizace jedinečných projektů podpořených z Fondů EHP a Norska. Úkolem soutěžících bude tyto „kešky“ najít a správně odpovědět na otázky, které jsou v nich umístěny. Pokud zodpoví správně alespoň 5 z nich, budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny. Fotografická část je zaměřena na sdílení fotografií souvisejících s těmito projekty. Zvítězí fotografie s nejvíce „lajky“, odborná porota pak vybere další vítěznou fotografii.

Jaká místa mohou soutěžící navštívit? Jako příklad uvádíme zubačku, která patří k unikátům Jizerských hor a Krkonoš, historická letadla v památných hangárech AERO Letňany či poutní chrám Panny Marie na Chlumku v Luži (viz odstavec Seznam jednotlivých projektů).

Najít „kešky“ není žádný problém ani pro začínající, natož zkušené „kačery“, poradit by si měli soutěžící i se souvisejícími otázkami.


K čemu slouží Fondy EHP a Norska?

Prostředky z Fondů EHP a Norska čerpá Česká republika od svého vstupu do EU v roce 2004. Podpořeno již bylo přes 1000 individuálních projektů v celkové částce téměř 237 milionů EUR. V druhém období (2009-2014) bylo vyčerpáno více než 90 % z přidělených 122 milionů EUR. Díky podpoře z programů zaměřených na ochranu životního prostředí, obnovu památek, podporu živého umění, ohrožené děti, zlepšení psychiatrické péče, výměnné pobyty studentů a podporu neziskového sektoru se podařilo vytvořit mnoho užitečného. Podpořeny byly také věda a výzkum, rovné příležitosti, justice či spolupráce v rámci Schengenu. Třetí období bylo již zahájeno a Česká republika v něm obdrží dalších 5 miliard Kč. První výzvy budou vyhlášeny v průběhu roku 2019.

 

SEZNAM JEDNOTLIVÝCH PROJEKTŮ

 

LIBERECKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: Výtopna Kořenov

Název projektu: Zubačka – unikátní živé kulturní dědictví Jizerských hor a Krkonoš

Webové stránky: zde

 

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

Konkrétní umístění: Hangáry Letňany

Název projektu: Návrat historických letadel do památných hangárů č. V a VI AERO v Letňanech

Webové stránky: zde

 

OLOMOUCKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: U smyslové stezky v areálu

Název projektu: START – KRS Komplexní rehabilitace k soběstačnosti

Webové stránky: zde

 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: Otevřená zahrada Nadace Partnerství

Název projektu: Fond pro NNO

Webové stránky: zde

 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: Okolí léčebny

Název projektu: Zkvalitnění péče o děti s perinatální zátěží v Dětské léčebně Vesna

Webové stránky: zde

 

ÚSTECKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: V okolí templu

Název projektu: Obnova novogotického templu v zámeckém parku v Krásném Dvoře

Webové stránky: zde

 

JIHOČESKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: Naučná stezka Červené blato

Název projektu: Ochrana a udržitelný rozvoj mokřadů v ČR

Webové stránky: zde

 

PARDUBICKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: Okolí chrámu

Název projektu: Dokončení obnovy interiéru poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži

Webové stránky: zde

 

ZLÍNSKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Název projektu: Jak jde kroj, tak se stroj

Webové stránky: zde

 

PLZEŇSKÝ KRAJ

Konkrétní umístění: V areálu nemocnice

Název projektu: Rozvoj činnosti a modernizace Centra vývojové péče Neonatologického oddělení FN Plzeň

Webové stránky: zde
Více informací na www.eeagrants.cz.

Napsat komentář