logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Noční prohlídka bunkru MO S-5 Na trati v Bohumíně

Datum: 30.08.2019

a50d4330-2359-445a-93bf-3d56fea56b2d_656_449_crop
Nevšední atmosféra čeká na návštěvníky, kteří v sobotu 31. srpna večer zavítají do muzea v pěchotním srubu MO-S5 Na Trati u Starého Bohumína. Komentované prohlídky budou o předposledním prázdninovém dni probíhat mimořádně až do 22 hodin.

Nabídneme netradiční komentované prohlídky interiéru, promítání dokumentu o rekonstrukci objektu či ohniště s možností opékání vlastních špekáčků. Novinkou pro letošní rok budou atrakce pro děti ve vojenském duchu a jedinečná možnost projít se ochranným příkopem v levé části objektu. Přístup do příkopu umožníme nouzovým východem.

Prvorepublikový bunkr z 30. let 20. století můžete v sobotu 31. srpna navštívit od 14 do 22 hodin, komentované prohlídky začínají do 18 hodin vždy v celou hodinu. Od 18 hodin se bude provázet až třikrát za hodinu, podle počtu zájemců. Vstupné je tradiční, tedy 50 korun pro návštěvníky nad patnáct let, děti vstupné neplatí a focení je zdarma.

Bunkr má otevřeno do 29. září a 28. října o sobotách, nedělích a státních svátcích, stavebním pojetím unikátní objekt je součástí Technotrasy Moravskoslezského kraje.

Bohumína se před druhou světovou válkou stýkaly hranice Německa a Polska, navíc hranice na Hlučínsku a Těšínsku byly vytyčeny až po roce 1918 a neměly proto z historického hlediska dlouhého trvání. Naše země neměla dostatek peněz na špičkové vyzbrojení své armády na úroveň sousedních silných zemí a navíc po roce 1933 začal silně hrozit fašismus, a tím možnost vzniku války. Proto se uplatnila strategie opevnit hranice proti možnému vpádu.

Zajímavostí tohoto vojenského objektu je, že se jedná o dva samostatné, takřka zrcadlové objekty, které rozděluje silnice (bývalá železniční trať). Objekty jsou spojeny 22 m dlouhou podzemní chodbou. Jde o jedinou stavbu tohoto druhu v celém pevnostním systému, která byla prohlášena za kulturní památku.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář