logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Než se vydáte do Maroka…

Datum: 27.06.2019

sergey-pesterev-222162-unsplash

Do Maroka se nízkonákladovými leteckými společnostmi snadno a levně dostaneme z Prahy, Bratislavy, Krakova, Berlína nebo Vídně. Než se tam vydáme, měli bychom o této zemi s bohatou berberskou tradicí a evropskou atmosférou, ležící v Africe pouhých 13 kilometrů od pobřeží Španělska, něco vědět.

Cestovní ruch tu rok od roku roste. Král Mohammed VI chce do roku 2020 zvýšit počet návštěvníků na 18 milionů. Strategie vládce královské rodiny je podpořena rozvojem infrastruktury, což usnadňuje cestování po celé zemi. K tomu král v zemi zavádí mnoho sociálních, politických a ekonomických reforem.

Kavárny dominují v Tangeru

Kavárny jsou klíčovým místem pro navázání kontaktů, alespoň pro Maročany. Shromažďují se a pijou sladký mátový čaj a sledují kolemjdoucí lidi. Severní přístavní město Tanger má historii i literárního bohémství. Díky své geografické poloze se stal Tanger na přelomu 19. a 20. století hlavním diplomatickým centrem pro obchodní aktivity s Evropou. Na počátku 20. století měl Tanger okolo 40 000 obyvatel, z nichž polovina byla Muslimů a polovina Evropanů a Židů. Je dobré navštívit kavárnu Café Hafa (Ave Hadi Mohammed Tazi), s výhledem na Gibraltarský průliv. Zakouřené Café Baba (1 rue Sidi-Hosni) je nejlepším místem v Kasbu.

Pokud nejste muslim, do mešity nemůžete

Dnes už je téměř 99 % populace muslimského vyznání. Zatímco jen málo marockých mešit je otevřeno nemuslimům, výjimkou je vyvýšená mešita Hassan II v Casablance. Nachází se na mysu u Atlantiku a byla dokončena v roce 1993 a je pro 105 tisíc věřících.

Vícejazyční Maročané vás zahanbí

Maročané přepínají jazyky uprostřed věty, odrážejí kultury berberské, arabské, francouzské a španělské, které touto zemí procházely. Na ulici uslyšíte arabštinu s marockým dialektem Darija. Francouzština je stále slyšet ve městech, v Tangeru je slyšet více španělština. Tři hlavní dialekty této země s berberskou většinu jsou: Tashelhit, Tamazight a Tarifit.

Kmín v marocké kuchyni

Římský kmín je jedním z hlavních koření používaných v marocké kuchyni. Tento štiplavý prášek se používá k ochucení všeho od taginů po mechoui (pomalu smažené jehněčí).

Vlaky jsou levné, pohodlné a spolehlivé

Vlakový přepravce ONCF provozuje jednu z nejlepších vlakových sítí v Africe, která je nejjednodušším způsobem cestování mezi městy. Jízdenka v 1. třídě se kupuje s již rezervovaným sedadlem v klimatizované kabině se šesti sedadly. Je tam i jídelní vůz.

Když uslyšíte „balak!“ dávejte si pozor

Marocké tržnice nejsou pro slabé povahy. Úzké uličky se smlouvajícími obchodníky, kterými projíždějí různé vozíky tažené mulami, a k tomu mladí Maročané na motorových skútrech. Pravidlo č. 1 je uhnout stranou, když uslyšíte varování „Balak!“. Znamená to, že se k vám blíží velký náklad, u kterého se nepředpokládá, že zastaví nebo vás bezpečně objede. Nevyhnutelně se na trhu v těchto úzkých uličkách ztratíte, protože mapy obvykle nezahrnují tak malé ulice.

Napsat komentář