logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Němečtí vědci sklidili svůj první antarktický salát a vypadá … k sežrání

Datum: 23.04.2018

Salat_Antarktida

Antarktida není zrovna to nejlepší místo, kde byste si k jídlu mohli dát čerstvý salát nebo nějakou zeleninu. Německým vědcům se ale podařilo vypěstovat v tomto nehostinném kontinentu sálát, okurky a ředkvičky.

Skleník s velikosti nákladního kontejneru, nazývaný EDEN ISS, byl v únoru instalován necelého půl kilometru od výzkumné stanice, která se nachází na ledovci Ekström. Potravinářská laboratoř poskytuje čerstvou zeleninu pro německé vědce během dlouhých misí v Antarktidě. Ale EDEN ISS má ještě větší poslání; zařízení je experiment vedený německým leteckým centrem (DLR) určeným k testování nejlepších metod pro pěstování plodin pro astronauty.

„Chutnalo to, jako bychom to bylo čerstvě sklizené přímo ze zahrady,” řekl Bernhard Gropp, manažer stanice Neumayer Station III, německého výzkumného pracoviště na Antarktidě.

Rostliny pěstované ve vesmíru by mohly pomoci udržet posádky na dlouhých misích na Mezinárodní kosmické stanici (ISS), nebo na dalších místech, jako je měsíc nebo Mars, kde dodávky čerstvých potravin by byly příliš nákladné a nepraktické, vzhledem k jejich trvanlivosti. S takovým, pro život nepřátelským, prostředím panujícím venku mimo laboratoř má antarktický skleník skutečně podobné podmínky jako kosmická loď: nemá půdu a žádné přírodní sluneční světlo a musí fungovat jako zcela uzavřený systém s rozvodem vody, purpurovým umělým osvětlením a přesně řízenou hladinou oxidu uhličitého. Mnoho systémů lze řídit vzdáleně z Evropy. Ale vědec Paul Zabel věnuje péči o rostliny ve skleníku v Antarktidě 3 až 4 hodiny denně. Zatím v první sklizni sklidil 4 kilogramy hlávkového salátu, 70 ředkviček a 18 okurek. Vědci také pěstují rostliny jako bazalka, petržel, pažitka a koriandro. Vědci prohlásili, že očekávají také úspěšný výsev jahod, což je nejcitlivější z testovaných rostlin uvnitř EDEN ISS. Tým řekl, že doufá, že skleník bude plně funkční v květnu a bude produkovat až 5 kg čerstvé zeleniny týdně.

„V posledních několika týdnech jsme se naučili hodně o soběstačném pěstování rostlin,” uvedl ve svém prohlášení vedoucí projektu Daniel Schubert. „Je zřejmé, že Antarktida je ideálním zkušebním polem pro náš výzkum.”

Skleník EDEN ISS je zatím ten nejnovější v dlouhé tradici pokusů o pěstování rostlin v Antarktidě. Pokusy pěstování rostlin jsou také ve vesmíru. Astronauti na palubě ISS nedávno sklízeli malé saláty z pěstebních komor.

Napsat komentář