logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Největší z Baleárských ostrovů

Datum: 11.04.2019

087_Soller-1 078_Valldemossa 060_Cala_Ratjada 051_Arta 025_Jeskyne-Porto_Cristo 033_San_Salvador

Už Féničané a Řekové znali Baleárské ostrovy. Později si je podrobilo Kartágo. Po zničení Kartága Římem byly ostrovy načas samostatné a staly se útočištěm pirátů. Roku 123 př. n. l. je pro Řím podrobil Quintus Caecilius Metellus Balearicus a poté se sem nastěhovala řada římských osadníků. V té době také došlo k založení měst Palma de Mallorca a Pollentia (dnešní Alcúdia) a začaly se tu pěstovat olivy. Na Malorce, která je tím největším ostrovem z Baleár, se nám podařilo navštívit spoustu zajímavých míst. V půjčovně aut pracovala slečna z Čech a tak jsme si mohli popovídat, ale stejně větší auto než Hyundai i10 (za 30 € na den i s pojištěním) neměli. I tak jsme s ním najeli přes 300 kilometrů.

1. Palma

Palma je velice živé hlavní město Malorky, kdy celá polovina obyvatel ostrova žije právě tady. Jsou zde luxusní hotely, restaurace, kavárny, obchody a bohatý noční život, stejně jako prosperující umělecká scéna. Historické památky, starobylé uličky, obchody a atraktivní místa najdete v centru, v okolí obrovské gotické katedrály u nábřeží, kterému se říká Staré město. Majestátní katedrála Panny Marie, známá jako La Seu, ze světle žlutého pískovce je vidět i z moře. Byla postavena v roce 1230 na ruinách arabské mešity na znamení, že skončila nadvláda Arabů a země se přiklání ke křesťanství. Interiér katedrály stojí za prohlídku, úchvatná jsou především okna zdobená mozaikami.

Město se nachází na jihu ostrova, v zátoce s přístupem k moři, proto se může pochlubit rozsáhlým přístavem, který začíná před katedrálou. Promenáda pro pěší a cyklisty se táhne až k přístavišti pro trajekty a terminálu pro výletní lodě (ten se nachází asi 3,5 km od Starého města), a je ideální pro odpolední procházku s občerstvením. Multikulturní historie Palmy se odráží v široké paletě architektury. Návštěvníci mají tendenci strávit většinu času ve Starém městě, jen putovat po ulicích, procházet památky a obchody. Pro ty, kteří preferují podrobnější prohlídku města s výkladem a trochu větší organizovanost, pořádají turistické kanceláře po celý rok prohlídky města s průvodcem v několika jazycích.

2. San Salvador

San Salvador byla naše první zastávka při cestování po Malorce vzdálená necelou hodinu od Palmy. V tomto starém klášteře, až ve výšce 509 metrů nad mořem, na nejvyšším bodě Serra de Llevant poblíž města Felanitx, pobývali mniši až do roku 1992. Je stále oblíbeným poutním místem, lemovaným dvěma impozantními orientačními body – na jedné straně je kamenný kříž, vysoký 14 metrů, na druhé je 35metrový sloup se sochou Krista, který byl postaven po období morové epidemie. Autem můžete vyjet až na samotný vrchol a dopřát si výhled.

3. Porto Cristo

Porto Cristo bylo malé rybářské městečko, které dostalo jméno “Kristův přístav“, když byla na místní pláž vyplavena loď s krucifixem v době křesťanské invaze. Jedna ze zdejších nejoblíbenějších turistických atrakcí je návštěva Dračích jeskyní (Cuevas del Drach). V jeskyních je nádherné jezero Martel. Každý den se na tomto jezeře hrají klasická hudební představení, která jsou velkým turistickým lákadlem. Vstupenky stojí 13,50 € a prohlídky jeskyně jsou každou hodinu od 10 do 17 hod.

4. Artà

Artà je prosperující městečko poblíž severovýchodního pobřeží Malorky, kde je obzvláště živo každé úterý, kdy se pravidelně pořádají vyhlášené místní trhy. Nachází se v údolí v centru regionu Llevant, je obklopeno horami a krásnou přírodou, ale blízko je odtud i k pobřeží. Toto starobylé město má krásnou pevnost a malý kostel. Artà zůstala relativně nedotčená masovou turistikou a je skvělou destinací pro objevování autentické venkovské Malorky. Kousek od města se nachází osada Ses Païsses z doby bronzové, kterou stojí za to navštívit, pokud se v této oblasti budete pohybovat. Na sever od města Artà je přírodní kopcovitý park Llevant.

5. Cala Ratjada

Město se rozprostírá po obou stranách poloostrova Punta de Capdepera. Centrum města je kolem přístavu a dlouhé promenády, která se táhne od Playa Son Moll na jih až po Cala Gat na poloostrově. Cala Ratjada je na Malorce nejbližším místem při plavbě na sousední ostrov Menorka a za jasného dne je možné vidět Ciutadellu, což je staré hlavní město Menorky. Z Cala Ratjady do Ciutadelly se dostanete trajektem pohodovou plavbou za hodinu. Trajekty jezdí na Menorku každý den.

6. Valldemossa

Valldemossa leží v idylickém údolí uprostřed pohoří Tramuntana. Jeho starodávné kamenné domky kontrastují s okolními zelenými lesy olivových, dubových a mandlových stromů. Žije zde kolem 2000 lidí, místní ulice jsou posety obchody, uměleckými galeriemi, kavárnami a restauracemi. Krása okolní přírody dělá z Valldemossy oblíbené místo pro turisty. Existuje zde nesčetné množství pěších tras, které se proplétají zalesněnými svahy. Turisté jsou odměněni panoramatickými výhledy na Malorku a Středozemní moře. Je to také oblíbená destinace pro ty, kteří chtějí uniknout zaplněným plážovým letoviskům na ostrově a oddávat se klidné dovolené. Většina turistů přijíždí do Valldemossy na výlet na prohlídku kartuziánského kláštera Real Cartuja.

7. Inca

Inca se nachází na půli cesty po dálnici z Palmy do města Alcúdia a leží na úpatí pohoří Tramuntana. Je snadno dostupná autem i vlakem z Palmy. Je to třetí největší město na Malorce a je známé jako “město kůže“, pokud přijedete organizovaným zájezdem, budete bezpochyby odvezeni na exkurzi do továrny na výrobky z kůže. Město je také domovem známé značky obuvi Camper. Inca je nejrušnější ve čtvrtek, kdy se tady konají trhy, takže pokud si plánujete cestu, tak každý čtvrtek si zde můžete vychutnat tu nejlepší atmosféru tradičních trhů. V blízkosti vlakového nádraží se nachází kavárna Cafe Mercantil s čalouněnými koženými židlemi a Ca’n Delante, jedna z nejlepších cukráren na Malorce. Ve městě Inca jsou také staré vinné sklepy, které můžete navštívit včetně ochutnávky výborných vín.

8. Soller

To nejlepší na konec. Městečko Soller je velice atraktivní venkovské město na západě Malorky. V ulicích uslyšíte více angličtinu než němčinu, která kromě španělštiny dominuje spíše v jižní části Malorky. Soller je mezi turisty obzvláště z Velké Británie velice oblíbený. Pokud tady plánujete jednodenní výlet, je lepší sem dojet vlakem z Palmy než autem. Mýtné v tunelu na cestě z Palmy vás bude stát 5 €. Navíc z vlaku uvidíte nádhernou přírodu Malorky. Centrum města je propojeno s přístavem místním vláčkem s dřevěnými vagóny. Jízdné stojí rovněž 5 €, ale je to spíše cena za atrakci. Pěšky se tam dostanete za 40 minut. Soller má dlouhou historii. Byl obýván lidmi od doby Talayoti (od roku 5200 př.n.l.), což dokládají bronzové sochy (dvě lze vidět v muzeu na Malorce). Poloha města hluboko v pohoří Tramuntana měla výhodu v izolaci od zbytku Malorky a vynechání tak z římské okupace. Během 19. století se Soller stal hlavním vývozcem oliv a citrusových plodů. Francouzská revoluce přinesla do Solleru velkou vlnu francouzského přistěhovalectví a tito migranti využili své vazby ve Francii k budování obchodních vztahů. Díky obchodu město bohatlo a byla vybudována kvalitní infrastruktura a impozantní stavby.

Napsat komentář