logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Nejstarší dochovaný most v Česku je starší než ten Karlův

Datum: 04.04.2019

nejstarsi_most-Pisek

Prokazatelně nejstarší dochovaný most v Česku se nachází v Písku. Je starší než Karlův most v Praze, je zachovalý, dlouhý 110 metrů s výzdobou barokními sochami. Oficiální název Kamenný dostal až v roce 2007, předtím se jmenoval Jelení, protože prvním, kdo se po něm prošel, nebyl vladař ani radní, ale jelen z blízkého lesa. V Písku se mu říká “starý“, neboť o kus dále po proudu řeky je nový most.

Sladovna

Galerie hrou V blízkosti mostu směrem na náměstí stojí unikátní budova, která sloužila k důmyslnému sušení sladu pro jihočeské pivovary. Sladovna se zachovanými původními trámy a stavebními prvky je citlivě přeměněna na několik pater zábavy pro děti a rodiny. Výstavy a akce jsou zde celoročně super a cool.

Městská elektrárna Písek

Muzeum je vidět z Kamenného mostu a dojdete k němu po promenádě. Všechna soukolí se zde stále točí a díky síle řeky Otavy elektrárna funguje jako za dob zakladatele Františka Křižíka.

Zemský hřebčinec

Jedinečný areál z režného zdiva se secesními prvky, kde se dodnes chovají a šlechtí koně. Hřebčinec lze i v dané časy navštívit. Na dvoře stojí model koně Arda, který sloužil jako předloha jezdeckého pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Napsat komentář