logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Naučná stezka Zlatý kůň

Datum: 28.01.2021

Cesky_kras-kanon_Berounky

Na tuto stezku se vyráží u východu z Koněpruských jeskyní a provede vás po zajímavostech v jejich blízkém okolí. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle. Její délka je necelé 3 kilometry, není však nutné ji absolvovat celou, projít si můžete jen část trasy.

První úsek stezky vede na vrchol Zlatého koně, odkud je nádherný rozhled do širokého okolí. Ačkoliv je to pouhých 100 metrů od cesty, po které se návštěvníci vrací z jeskyně, přichází na vrchol jen malá část turistů (není to ani skoro vůbec do kopce, převýšení činí sotva pár metrů). Z vrcholu Zlatého koně je to jen pár kroků a dostanete se na horní hranu tzv. Císařského lomu, který se od západu zařízl do masivu Zlatého koně.

Dnes je tento lom součástí velkolomu Čertovy schody západ, na který je z tohoto místa pěkný výhled. V zimě doporučujeme vyhnout se cestě z vrcholové části Zlatého koně, kde vede naučná stezka do opuštěného Houbova lomu přímo pod jeskyněmi.

Cesta je náročnější a je potřeba větší zdatnosti a opatrnosti. Pokud i tak neodoláte, z Houbova lomu pak pokračujte východním směrem podél dalších opuštěných lomů na jižním úpatí Zlatého koně až ke stanovišti č. 7. Na tomto místě můžete stezku po cca 1 200 metrech od východu z jeskyní opustit a po dalších 300 metrech dojít k parkovišti. Jestli se rozhodnete po naučné stezce pokračovat, dovede vás do jámového lomu na Kobyle. Tento jámový lom má své kouzlo a návštěvníci si zde mohou vychutnat klid a pohled na úchvatnou přírodu. 

Napsat komentář