logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Národní park Sequoia

Datum: 24.01.2020

08-Kalifornie

Národní park Sequoia se nachází v jižní části pohoří Sierra Nevada s rozlohou 1 635 km2 a navazuje na park Kings Canyon. Byl založen v roce 1890 a jeho vznikem skončilo kácení vzácných stromů a těžba dřeva. Srdcem parku je Giant Forest Museum, kde je centrum pro návštěvníky, výstava a venkovní trail po stezce mezi majestátnými sekvojemi okolo mokřadů a luk. Mohutné kmeny vypadají jak by se dotýkaly oblohy a šíře paty stromů s hrubou rozeklanou kůrou připomíná skoro „dřevěnou chatu“. Jedním z nádherných stromů (botanicky Sekvojovec obrovský) na této stezce je Sentinel.

Přesto tito velikáni vyrostli ze semínka velikosti ovesné vločky, ze šišky, která zrála na stromě více než 20 let. Jeden strom vyprodukuje až 400 tisíc semen, ale jejich klíčení je závislé na ohni. Lesní požár otevírá šišky a iniciuje proces vzcházení. S otevíráním šišek pomáhají veverky i brouci, ale bez ohně nový život nezačne. Vzrostlé sekvoje požáry přežijí díky hrubé kůře. Jsou odolné i proti škůdcům a obvykle zahynou po pádu na zem v zimě.

V parku je rozdíl mezi nejvýše a nejníže položeným bodem téměř 4 000 m! Jeho dva největší stromy jsou pojmenovány po slavných generálech – generál Grant a generál Sherman, ten je nejdéle žijícím stromem na světě (až 2 700 let) s výškou 84 m a průměrem kmenu skoro 8 m!

Pokud se vydáte do národního parku Sequoia autem, nezapomeňte si před vjezdem do parku natankovat plnou nádrž. Na několikasetkilometrových cestách mezi národními parky Yosemity a Sequoia nejsou benzínové stanice.

Napsat komentář