Nad Přísečnickou přehradu v Krušných horách
Výhledy, které svou krásou berou dech, se otevřou těm, kteří vystoupají na Velký Špičák na jihozápadě nebo Jelení horu na severovýchodě nad vodní dílo Přísečnice v Krušných horách. Přehrada byla vybudována nad obcí Kryštofovy Hamry pouhé dva kilometry od hranicí s Německem v blízkosti města Vejprty v letech 1969-1976.
Důvodem pro její budování byl rozvoj těžebního a energetického průmyslu v podkrušnohorské pánvi. Rozvíjející se města Most, Chomutov nebo Klášterec nad Ohří měla zvýšené nároky na zásobování pitnou vodou. Při naplněnosti má vodní plocha rozlohu 339 hektarů a nádrž zadržuje 55 milionů kubíků vody. Přehradu napájí Přísečnický potok, odtok pokračuje na německé území. Název získala podle hornického města Přísečnice, které muselo být spolu s dalšími obcemi (Dolina, Kotlina, Rusová) v oblasti v 70. letech minulého století zbouráno. Stopy lidského osídlení a činnosti jsou v okolí vodního díla stále dobře patrné.
Výlet nad přehradu je nejlepší začít přímo u hráze, kde je malé parkoviště. Putování je možné absolvovat pěšky, ale klidně také na kole – snad s výjimkou výstupu na Jelení horu. Když přejdeme hráz, vydáme se po modré turistické značce. Po dvou a půl kilometrech mírného stoupání po silničce odbočíme lesní cestou na jih – je výrazná a pravidelně používána lesníky, takže ji není možné minout. Budeme po ní pokračovat po hranici přírodní rezervace Prameniště Chomutovky, až narazíme po dvou kilometrech na žlutou turistickou značku. Po ní vystoupáme na vrchol Jelení hory. Převýšení z rozcestí není nijak výrazné – zhruba sto výškových metrů během kilometru chůze.
Na výrazném skalnatém vrcholu se Vám otevřou úžasné výhledy na rozlehlou vodní nádrž, která se při pěkném počasí odráží jako zrcadlo, ale také na hřeben centrálních a západních Krušných hor. Výraznou dominantu tvoří větrné parky nad Rusovou a Mědencem, kde se mezi jednotlivými vrtulemi tyčí skipová věž bývalého dolu jako připomínka slavné hornické minulosti Krušných hor.
Po žluté značce se vrátíme zpět na rozcestí, pokračujme po ní až na křižovatku s červenou značkou. Ta nás přivede až k začátku nádrže. Předtím ale po výstupu z lesa projdeme kolem působivé přírodní památky Na Loučkách. Podmáčené pastviny a louky stejně jako zbytky ovocných sadů jsou oblastí bývalé obce Rusová. Před začátkem nádrže dojdeme k silnici 223 spojující Výsluní a Měděnec. Nedáme se po ní a sejdeme na cykloturistickou silničku, která nás povede po východním břehu přehrady. První polovinu trasy půjdeme pod rozlehlými loukami a budeme mít krásné výhledy na krušnohorskou krajinu a masiv Jelení hory, druhá polovina vede lesem k hrázi, kde náš výlet začal.
Celý výlet měří zhruba 17 kilometrů, převýšení je nevýrazné a mírné s výjimkou krátkého stoupání na Jelení horu. Mapa trasy je zde.