logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Nad Jordán k Rytíři

Datum: 24.12.2021

TA6

Do centra metropole husitství vyrazili během druhého adventního víkendu, kdy kraj během brzkého rána pokryl první sníh, který během dne postupně odtával.

Při cestě od autobusového nádraží jsme se u břehu Jordánu tentokrát nevydali směrem k městskému centru, ale na opačnou stranu ke skalnímu útvaru Rytíř a Harfovému mostu. Podél břehu vede červená turistická značka, tu je ale dobré v místech, kde končí procházková cesta a začíná louka opustit a vystoupat pár desítek metrů nahoru k železničnímu koridoru. Právě z tohoto místa se otevře krásný výhled na historické centrum s dominantami v podobě kostela Proměnění Páně (na hoře Tábor, chce se dodat), renesanční radnice a novorenesančního společenského centra Střelnice, která se bělostně leskne jako předvoj renesančního centra města. Krásný výhled doplňuje Sokolská plovárna a sportovní areál přímo naproti vyhlídce. Nalevo pak uvidíte zástavbu Nového města.

Stezka vás kolem zátoky dovede na louku, na jejímž okraji byl postaven vodojem a pod ním úpravna vody, někdy podle skalního útvaru nad vodní hladinou pod ní nazývaná také U Rytíře. Ta byla před několika lety zrekonstruována a funguje jako záložní zdroj pro město. To je jinak napojeno na Vodárenskou soustavu Jižní Čechy, kdy zdrojem je nádrž Římov a voda je následně upravována v úpravně vody Plav. Úpravna U Rytíře má kapacitu 50 litrů za sekundu, v krizovém režimu je schopna vyrábět více než 100 sekundových litrů pitné vody.

Napsat komentář