logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Na podzim do Benátek…nad Jizerou

Datum: 15.11.2018

Benatky_nad_Jizerou

Dominantou sedmitisícového města ležícího na dálnici mezi Prahou a Mladou Boleslaví je zámek s muzeem hraček, na němž žil mimo jiné hvězdář Tycho de Brahe. Toho zde navštívil další známý vědec Johannes Kepler. Jako učitel hudby v rodině Thunů působil také Bedřich Smetana. Ke sloučení Starých a Nových Benátek došlo až před koncem 2. světové války v roce 1944. Se zámkem je spojený také původně klášterní Kostel Narození Panny Marie.

Město je ale zajímavé také díky protékající Jizeře. Z původního mlýna byla na konci 19. století vybudována první fabrika v Evropě na výrobu brusných materiálů. Ta je v současnosti jako společnost Tyrolit součástí koncernu Swarowski. Jez s továrním areál v pozadí působí při cestě ze zámku nad městem působivě. Šikmý vysoký lomený jez je pro vodáky nesjízdný, ostatně jako většina jezů na řece, po níž je možné jinak sjet až do jejího ústí do Labe.
Nad městem se kromě zámku tyčí také vodárenská věž, k níž je možné od náměstí dojet po silnice směrem na Dražice do lokality Nad Vinicemi.

Napsat komentář