logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Na Guam z Prahy přes Taiwan

Datum: 22.05.2018

Guam-ostrov

Guam je nejjižnějším ostrovem souostroví Mariany, ležícím v severozápadní části Tichého oceánu. Byť je geograficky součástí takzvané Oceánie, tak již od roku 1898 spadá mezi autonomní ostrovní území Spojených států amerických. Američané jej vyhráli v americko-španělské válce a jedná se o jedno z pěti amerických teritorií se zavedenou civilní vládou.

Silnou ekonomickou roli na tomto ostrově hraje americká armáda, jejich příslušníků je zde téměř čtyři tisíce z celkového počtu 165 tisíc obyvatel. Ostrov s celkovou rozlohou 550 km2 má 300 obyvatel na čtverečním kilometru, což je více než dvakrát větší zalidnění než u nás. Říká se, že na tomto ostrově začínají Američané svůj den vzhledem k jeho poloze na opačné straně časové linie. I turisté z Evropy se musí připravit na časový posun.

Důvodů, proč navštívit tento malinký ostrov v Pacifiku, je mnoho. V poslední době se dají najít letenky v cenových hladinách okolo 20 tisíc korun. Letět se dá ve vybraných měsících i z Prahy přes Taiwan, častěji však z Londýna. Na Guam je to 11 500 kilometrů. Z Austrálie je to necelých 5 tisíc kilometrů.

Ráj potápěčů

Není možné mluvit o Guamu, aniž bychom se zmínili o potápění. To není žádným překvapením. Guam je totiž ostrov, který je s ostrovem Fais nejblíže k prohlubni Challenger v Marianském příkopu, což je s hloubkou 11 000 metrů nejhlubší místo na Zemi. Potápět se můžete prostřednictvím místních agentur, včetně největší z nich Let’s Dive Guam, s nabídkou 50 míst pro potápění v Guamu a okolí. Na nejhlubší místo Marianského příkopu ale zapomeňte. Tlak je tam přes tunu na čtvereční centimetr! Nejblíže se k tomuto nejhlubšímu místu dostal v roce 2012 známý americký producent James Cameron se svou ponorkou Deepsea Challenger. Ve filmu Jádro byl Marianský příkop místem, odkud začíná cesta do středu Země.

Kultura a kuchyně

Guam není jako Havaj, o kterém se můžete dočíst v příštím vydání Tripů, ikdyž tam stejně jako na havajském ostrově Oahu dominuje americká armáda jakožto největší zaměstnavatel na ostrově. Zde je silnější vliv asijské kultury. To má co do činění s jeho dlouhou a rozmanitou historií – od kořenů Chamorro po japonskou okupaci ve druhé světové válce – a zajímavou směsicí obyvatel z různých částí Asie, Pacifiku a USA. Konečným výsledkem je tavící nádoba lidí, kultur, zvyků a kuchyní, které jsou úchvatné, pestré a určitě stojí za prozkoumání.

Přírodní divy

Nejen u oceánu, kde se nabízí mnoho vodních sportovních a oddechových aktivit, ale i ve vnitrozemí Guamu vás čekají mimořádné zážitky. Oblíbená je především turistika a hiking. Místní obyvatelé nazývají pěší horskou turistiku “Boonie stomp”. Velkou pozornost si zaslouží hory, dobrá túra je na Mount LamLam, nejvyšší vrchol ostrova, stejně jako návštěva epických Tarzanských vodopádů a úžasné jeskyně Marbo, která se může pochlubit nádherným místem pro zaplavání si v romantickém prostředí.

Surfování

Ať už si chcete chytit svou první vlnu hned ráno, nebo preferujete prostě relaxovat na ručníku v teplém písku, Guam je pro vás ideálním místem. Vzdálený cíl vaší cesty nabízí okouzlující pláže a současně je to jedna z nejlepších surfařských destinací na světě.

 

Oceánie je zeměpisný a kulturní celek, který se rozkládá v Tichém oceánu. Zahrnuje přes 20 000 tichomořských ostrovů a z politických i jiných důvodů se k ní počítá také Austrálie, která je ovšem z tektonického hlediska plně samostatným kontinentem. Někdy se tato oblast označuje též jako Austrálie a Oceánie, nebo jen Austrálie. Vymezení pojmu Oceánie není úplně jednoznačné. Za Oceánii se obvykle považuje oblast Tichého oceánu, která se nachází východně od Asie a ležící mezi oběma obratníky. Obvykle se člení na Melanésii, Polynésii, Mikronésii a Nový Zéland. Nový Zéland ale není začleňován do Oceánie vždy, protože ze sociálního a ekonomického hlediska patří mezi vyspělé země světa.

Zdroj: Wikipedia

Napsat komentář