logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Na den k vodě: 5 tipů na koupání po celé republice

Datum: 31.07.2020

Koupani-min

Zažíváme vlnu zatím největších veder v Česku a k tomu neodmyslitelně patří letní koupání. Tohle léto je však trochu specifické kvůli stále probíhající pandemii. Člověk nikdy neví, kdy se jeho vysněná zahraniční destinace na semaforové mapě změní ze zelené na jinou, a tak raději zůstane doma. Máte zrovna volný den a rádi byste ho strávili u vody? I v Česku ale najdete zajímavá místa na koupání! Sbalte plavky a vyrazte na koupačku k některému z českých lomů, jezer nebo na přírodní koupaliště. Pokud nemáte auto, na většinu míst se pohodlně dostanete hromadnou dopravou, ať už vlakem nebo meziměstskými autobusy FlixBus.

 

Hitem posledních let jsou biotopy: Zkuste ten v Brně nebo Praze

Areál přírodního koupacího biotopu najdete v městské části Brno-jih. V areálu koupaliště najdete bazén o celkové ploše 2750 m2. S bazénem je propojeno i brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 0,4 m, které je vybaveno nerezovými hracími prvky – klouzačka, houpačka a hříbek. K odpočinku, relaxaci nebo opalování slouží dostatečný prostor travnatých ploch. Pro sportovní vyžití můžete využít beachvolejbalové hřiště, zázemí areálu zahrnuje i provozní budovu, WC a stánek s občerstvením. Samozřejmostí jsou čtyři venkovní dvojsprchy a převlékací kabiny.

Jak se tam dostat? Do Brna se dostanete všemi možnými dopravními prostředky (vlakem, autobusem FlixBus, autem), záleží, odkud vyrážíte. Brněnský biotop se nachází na zastávce Komárov, z hlavního nádraží v Brně tam dojedete přímým autobusem číslo 48, X, 40, 50, 67 za necelých 10 minut.

Vstupné: 120 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 60 Kč děti do 15 let, 250 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + max 3 děti)

Další oblíbený biotop je například v pražském Radotíně. V areálu se nachází koupací jezero, biologické (čistící) jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety. Celý areál je zatravněn s umělou závlahou. Biotop je situován jen pár metrů od Berounky, kolem které vede také cyklostezka, po které můžete vyrazit buď pěšky nebo na kole až do centra Prahy.

Vstupné: 120 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 70 Kč děti do 12 let, 320 Kč rodinné vstupné (2+2)

Jak se tam dostat? Do Radotína se dostanete vlakem směrem na Beroun z hlavního nádraží v Praze i Smíchovského nádraží, cesta trvá čtvrt hodinky.

 

Lesní koupaliště nebo přehrada Bedřichov kousek od Liberce                  

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení. Mezi oficiální koupací plochy se i přes úpravy koupaliště v Lidových sadech však nezařadilo. Jde o rekreační vodní plochu s bezplatným přístupem a koupání je zde povoleno na vlastní nebezpečí.

Jak se tam dostat? Koupaliště se nachází v liberecké městské části Ruprechtice, kam se dostanete městským autobusem číslo 18 ze zastávky Fügnerova, kde zastavují zelené autobusy FlixBus jedoucí z Prahy.

Další možností ke koupání je přehrada Bedřichov, která se nachází 3 km severně od Bedřichova a 13 km od Liberce. Jedná se dokonce o nejvýše položenou přehradu v Čechách, leží v nadmořské výšce 775 m. V letním období poskytuje možnost klidného koupání. Na koupališti ani přehradě se vstupné samozřejmě neplatí.

Jak se tam dostat? Do Bedřichova se dostanete také autobusem číslo 18 z liberecké Fügnerovy, vystoupíte v Bedřichově a do cíle dojdete pěšky.

 

Sever Čech: Jezero Matylda nebo světový unikát – Kamencové jezero

Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Most. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Příznivci slunění a koupání naleznou na východních březích nádrže písčitou pláž i travnaté plochy. V lovné sezoně jsou zalesněné západní břehy Matyldy cílem rybářů z širokého okolí. Jezero slouží především k rekreaci, provozování vodních sportů jako je windsurfing nebo vodní lyžování. Nachází se zde také půjčovna vodních skútru.

Vstupné: Zdarma, za 90 Kč si můžete půjčit paddleboard nebo šlapadlo

Jak se tam dostat? K jezeru se dostanete městským autobusem číslo 22 se zastávkou na konečné stanici v Souši, který jede přímo z mosteckého nádraží, kam vás dovezou jak vlaky, tak dálkové autobusy.

Kamencové jezero je celosvětový unikát a rekreační areál nacházející se v Chomutově. Každé léto láká návštěvníky nejen z blízkého okolí, ale také z celé České republiky. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi nabízí svým návštěvníkům řadu možností, jak trávit volný čas. Na Kamencovém jezeře naleznete stolní tenis, volejbalové a nohejbalové hřiště, plážový volejbal, půjčovnu loděk a šlapadel a paddleboardy. Je zde i oddělená nudistická pláž a v blízkosti také Zoopark Chomutov a letní kino, pěkně tak můžete spojit návštěvu zoologické s koupáním. Kamencové jezero se kromě unikátního složení vody od roku 2018 chlubí další raritou – největším plovoucím molem u nás, které měří téměř 100 metrů a bočními rameny vytvoří několik bazénů. Nechybí ani rekreační část mola s dětským bazénkem.

Vstupné: 50 Kč celodenní vstupenka pro dospělého, 40 Kč děti do 15 let

Jak se tam dostat? Do Chomutova se několikrát denně dostanete z Prahy autobusy FlixBus, z nádraží vám pak cesta zabere dvoukilometrovou procházku.

 

Jižní Čechy: Pořádné pláže na slunění

Přehrada Lipno nabízí pláží celou řadu, ale žebříček nejpopulárnějších vede jednoznačně ta v Horní Plané. Pláž je dostatečně široká, písek na ní je hezky jemný a do vody se dostanete pohodlně pozvolna. Navíc, nejlepší voda na koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je právě u lipenské pláže v Horní Plané. Díky své poloze je Horní Planá ideální destinací pro milovníky všech vodních sportů, cykloturistiky, pěší turistiky a rybaření.

Pláž v Horní Plané nabízí sportovní i relaxační vyžití na travnaté i písečné pláži, k dispozici je zde půjčovna šlapadel a lodí, minigolf, hřiště na plážový volejbal, dětské hřiště, v blízkosti je také restaurace. Nedaleko pláže jsou tenisové kurty a hřiště na nohejbal. V červenci a v srpnu je v Horní Plané otevřeno letní kino Adalberta Stiftera.

Vstupné: Zdarma

Jak se tam dostat? Věděli jste, že k Lipnu se od soboty 1. srpna nově dostanete přímým autobusem z Prahy, středních i východních Čech? Na FlixBusu zakoupíte jízdenky na novou autobusovou linku cestovní agentury Enjoy Europe, která spojuje Pardubice s Lipnem nad Vltavou a staví i v Hradci Králové, Praze nebo třeba v Benešově a Táboře.

 

Koupání kolem Prahy: Jezero Lhota nebo lom Velká Amerika

Tento tip vás zavede jen kousek za Prahu, necelých 20 kilometrů za hlavním městem najdete jezero Lhota. Bývalá pískovna se proměnila v přírodní koupaliště o rozloze 25 hektarů dokola obehnané písčitou pláží a s čistou vodou, navíc pláže obrůstá borový les. Jen pozor, východní část pláže je určena nudistům!

Jak se tam dostat? K jezeru Lhota se pohodlně dostanete autem, u areálu je prostorné parkoviště.

Velká Amerika, často přezdívaná jako český Grand Canyon, je vápencový, asi 800 m dlouhý, 200 m široký a až 100 m hluboký zatopený lom. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, která zejména v létě lákají ke koupání. Brána do lomu je bohužel trvale zavřená, ale i přes přísný zákaz řada lidí slézá po skalách na dno Velké Ameriky, což je poměrně nebezpečné a nelze to doporučit. Lom je tak spíše na kukačku než na koupaní, je to však moc pěkný výlet, který rozhodně stojí za to!

Jak se tam dostat? Lom se nachází kousek od obce Mořina nedaleko Prahy. Vlakem můžete vyrazit do stanice Karlštejn, odkud po prohlídce hradu vyrazíte po turistické stezce k lomu. Mimochodem, cestou můžete narazit na více lomů než jen Velkou Ameriku.

***

Redakční TIP: Cestování zelenými autobusy
Výhodou cestování autobusy FlixBus kromě dostupné ceny a největší sítě spojů v Evropě je, že si jízdenku zakoupíte online a odbavení probíhá digitálně, není třeba nic tisknout. Během cesty autobusy poskytují extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru. Více informací o odjezdech najdete na stránce www.flixbus.cz.

Napsat komentář