logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Na Bruntálsku můžete navštívit hrad, zámek i kosárnu

Datum: 04.05.2018

01_sovinec-1 zamek_bruntal_0595-1 kosarna_7412 (1)-1

Rovnou se přiznám, že jsem léta letoucí Bruntálem jen tak profrčela a hnala se dál do jesenických hvozdů. Až jednou, před pár lety, jsem poslechla směrovku s nápisem Zámek a vydala jsem se tam, kam ukazovala… Od té doby už jsem nádherný zámek i komorní historické centrum města navštívila vícekrát. Naposledy kvůli povídání s Hanou Garncarzovou, ředitelkou Muzea v Bruntále. Toto muzeum totiž spravuje tři nejvýznamnější památkové objekty okresu: národní kulturní památku bruntálský zámek, hrad Sovinec a Kosárnu Karlovice, která je ukázkou typické jesenické architektury.

Zámek Bruntál

Půvabnou barokní stavbu, která stojí na místě gotického hradu z druhé poloviny 15. století, obklopuje poměrně rozsáhlý park, na jehož lavičkách si můžete odpočinout a pozorovat dění na přilehlém náměstí. Nebo se můžete, vřele doporučuji, vypravit na prohlídku, jež před vámi odhalí sedmadvacet sálů prvního patra, kapli i nádvoří bezpečně uzavřené mezi sepjatými zámeckými zdmi. „Rekonstrukci tohoto nádvoří právě dokončujeme. Povrch ze 70. let minulého století nahradila valounová dlažba lemovaná chodníky,“ komentuje aktuální změny Hana Garncarzová, ředitelka Muzea v Bruntále, a dodává, že zřizovatel muzea, jímž je Moravskoslezský kraj, chystá v následujících letech také opravu vnitřních fasád. „V zámku, v němž sídlí regionální muzeum, je nejen zámecká interiérová expozice, ale také stálé expozice muzejní. Ta s názvem Příroda Bruntálska návštěvníky seznamuje s faunou a flórou celého regionu, expozice Řemeslo má zlaté dno představuje řemeslnou výrobu v regionu na přelomu 19. a 20. století.“

Zámek je otevřen od května do září – i v pondělí. „Příchozí mohou navštívit zbrusu novou výstavu o chlebu, která ukazuje, co všechno čeká obilné zrníčko, než se stane součástí chleba, vysvětluje, jak se chléb peče, představuje historické zemědělské stroje a jiné zajímavosti,“ zve paní ředitelka na chlebem provoněnou akci.

Hrad Sovinec

Půl hodiny cesty od Bruntálu, nebo čtvrthodinku z Rýmařova to máte k monumentálnímu raně baroknímu hradu Sovinec, který si, stejně jako bruntálský zámek, zahrál i ve filmu. „Zatímco zámek mohou diváci poznat v pohádkách Císař a tambor nebo Zlatník Ondra a jako filmovou kulisu si jej vybrala i zahraniční produkce, na Sovinci Juraj Jakubisko natáčel některé sekvence filmu Bathory,“ představuje Hana Garncarzová filmové úspěchy obou objektů a zve návštěvníky na hrad Sovinec, který je letos denně otevřen už od dubna. „Na Sovinci představujeme expozice muzejní i hradní interiérové, například návštěvníky oblíbený rytířský sál, a v průběhu sezony se chystáme otevřít také interiér šesté brány, což bude velmi zajímavá záležitost,“ prozrazuje ředitelka muzea. Na Sovinec se však můžete vypravit nejen za poznáním a kulturními zážitky! Na hradě, který je známý svými pestrými víkendovými programy, se také odehrávají, stejně jako v bruntálském zámku, svatby. Kdo tedy chce vstoupit do společného života na výjimečném místě, má šanci!

Kosárna Karlovice

Paní ředitelka Garncarzová v žertu upozorňuje, že kdo by v kosárně očekával chov kosů, značně by se mýlil. Netypický název je totiž odvozen od kos, které se zde kdysi vyráběly. Rozhodně však stojí za to jeden z mála doposud zachovaných objektů architektury kdysi tak typické pro Jeseníky navštívit! Karlovická kosárna byla postavena možná v roce 1600, možná o devadesát let později, kdoví… Podstatné je, že jde o velice půvabnou stavbu, která ukrývá expozice lesnictví, bydlení i zemědělského nářadí a náčiní. „V letošním roce chceme opravit stodolu, která je naproti kosárny, a udělat z ní původní typickou průjezdní stodolu, jak to bylo v minulosti zvykem. Součástí opravy je také návrat k původní střešní krytině, kterou je šindel. Vystavit zde chceme zemědělské nářadí,“ uzavírá své povídání ředitelka Muzea Bruntál a dodává velmi podstatnou informaci. „Kosárna Karlovice je mezi dvanácti vybranými technickými památkami, které bude Moravskoslezský kraj propagovat v rámci takzvané stezky technických atraktivit. Cílem této aktivity je přilákat lidi k návštěvě technických památek, takže věříme, že zájem o naši kosárnu se díky tomu ještě zvýší! To, že byla mezi těchto dvanáct unikátů vybrána, svědčí o její výjimečnosti. Moc si ceníme toho, že se dostala do tak specifické společnosti, a věříme, že přitáhne pozornost i dalším pamětihodnostem i přírodním krásám Jesenicka.“

Lenka Gulašiová

Napsat komentář