logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Mykologická rezervace na hrázi rybníka pod sněhovým polštářem

Datum: 11.02.2019

Nečisto-5-1

Mezi Sezimovem Ústí a obcí Turovec na Táborsko najdeme v oblasti přírodního parku Turovecký les několik rybníků. Přírodní park je v létě a na podzim oblíbeným místem houbařů, chov ryb zde provozuje Rybářství Třeboň.

Kromě tří největších vodních ploch se jmény Nový Kravín, Starý Kravín a Jezero, po jejichž hrázích je možné dojít až ke zřícenině Kozí hrádek spojené s působením Mistra Jana Husa po jeho vynuceném odchodu z Prahy, vede modrá turistická značka mezi Sezimovem Ústí a Turovcem kolem menších rybníků Luční a Nečisto. V blízkosti Turovce se nachází ještě Polní rybník.

Místo má své kouzlo i pod sněhovou pokrývkou a stojí za návštěvu. Kromě pěší turistiky je při vhodných podmínkách v zimě oblíbeným místem pro běžkaře. Terén je rovinatý a nenáročný, trasy upravené.

Luční rybník je významný tím, že na jeho hrázi leží Národní přírodní památka Luční, která je významnou mykologickou rezervací. Údajně zde roste více než 400 druhů hub, při vyhlášení šlo o první mykologickou rezervaci v tehdejším Československu. Kromě hub zde bylo pozorováno více než 70 druhů brouků včetně chráněných druhů.

V zimě pod přívalem sněhu lokalita poklidně dřímá, při procházce mezi Sezimovem Ústí a Turovcem není možné vynechat tradiční vesnickou turoveckou hospodu U Beránků. Protože, jak je psáno na její stěně „U Beránků každý den, pivečko je jako křen“. A je to pravda.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář