logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Modrá pusa od borůvek, nebo mastná od řízků

Datum: 29.07.2018

M.Moravka (6)

Když se ocitnete v obci Malá Morávka a Karlov, v každém ročním období na vás padne nepopsatelně příjemná atmosféra. Spadnou z vás veškeré chmury, a když na vás ještě vykouknou krásně upravené roubenky, na podzim s naštípanými a vzorně uloženými špalíčky dřeva, cítíte se jako na dovolené. I kdybyste tady měli strávit jen pár hodin, nebo opravdu relaxační pobyt na několik dní. Obec je rok od rok krásnější, rekreační střediska se neustále modernizují, vedení obce myslí na občany a turisty a připravuje pro ně řadu akcí. A tak, když se někomu nechce být v klidu krásné přírody, ale trochu se společensky pobavit, může se zúčastnit nějaké zajímavé akce.

Když jsem projížděla Malou Morávkou 18. srpna, všude bylo plno stánků, vesnicí pendloval skibus, který turisty letos poprvé převážel z místa na místo, a návštěvníci si ho nemohli vynachválit. S plným břichem se hold špatně chodí a stihnout co nejvíce stánků s laskominami, to chce dobrou fyzickou kondici. Ostatně, lidí zde bylo požehnaně, určitě na tisíce. Mnozí z nich měli ústa modrá jako květy fialek. Už jsem věděla, že to není nedostatkem kyslíku, ba naopak, přebytkem vitamínu C v podobě desítek borůvkových dobrot. Člověk nevěděl, z čeho si vybrat: borůvkové koláče, borůvkové knedlíky, maso na borůvkách, borůvkové pivo… Konaly se zde totiž dvoudenní borůvkové hody! A hned o měsíc později, 16. a 17. září, to byly pro změnu hody řízkové. Místní penziony a restaurace se předháněly v nápadech – od klasických řízků, přes speciální, plněné různými dobrotami, holandské, vídeňské, houbové, prostě řízky stvořené v Malé Morávce a Karlově. Mnozí litovali, že žaludek mají jen jeden. Tak si odnesli alespoň recept na přípravu některého z nich.

„Jsou už to naše vyhlášené akce, na které se sjíždějí lidí z blízkého i dalekého okolí. A rok od roku jsou úspěšnější“, říká starosta obce Ondřej Holub. „Končíme tím letní sezonu a připravujeme se na další roční období“, dodává.

A to není o nic méně úspěšnější. Přijde barevný, klidný podzim, ráno už jsou první mrazíky, ale odpolední slunce má ještě sílu zahřát. A do obce zavítají zejména houbaři i ti, kteří hledají klid a odpočinek. Třeba zaměstnanci či manažeři přepracovaní profesními povinnostmi.

A pak napadne první sníh. Zatímco krajina na podzim usínala, vedení obce a lyžařské areály se intenzivně připravují na zimní sezonu. Vždyť letos dochází k několika podstatným změnám. Od prosince by měly přibýt sedačkové lanovky (jaká úleva pro nohy), obecní lyžařský areál Myšák a Ski areál Kopřivná získali na stavbu sedačkových lanovek a prodloužení lyžařských tras nad 1000 metrů dotaci EU z fondu Moravskoslezského kraje ROP. Další vzniknou u hotelu Praděd a v areálu Pod kloboukem, kde je jediná černá sjezdovka v obci, ojedinělá v blízkém i dalekém okolí.

Mnozí si asi řeknou, proč jezdit do Alp, když tady to máme stovku kilometrů a podmínky obdobné. Určitě jsou srovnatelné pro běžkaře, protože obec denně vzorně udržuje i díky dotacím z Moravskoslezského kraje 80 km běžkařských drah. A když už sportu budete mít dost, můžete se i v zimě společensky bavit, jako se kdysi bavili horalé za zimních večerů. V prosinci mají velký ohlas adventní koncerty, mezi svátky zde můžete vidět živý betlém u muzea Schindlerova stodola a historický vlak z Bruntálu, lyžařské areály se předhánějí v organizování karnevalů, sjezdech na historických lyžích a atrakcích pro děti i dospělé. Ostatně, přijeďte se přesvědčit sami, že zima v Malé Morávce a Karlově stojí za to. Ani se zde nebudete těšit na jaro…

Šárka Seidlerová, foto archív

Napsat komentář