logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Datum: 04.12.2019

c0f2e12d-0556-4d6b-9f7f-e3bc77322d6b b523183c-ac74-41da-8cbe-4e90246816d0

Ve Valašském muzeu si můžete zítra 5. prosince od 14 do 18 hodin prohlédnout oživené expozice, v nichž zažijete atmosféru předvánočního období protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce. V dědině potkáme Mikuláše s jeho družinou a bíle oděnou Mikulášovu Matičku zvanou též Mikuláška nebo Mikolajka. Hodné děti budou obdarovány malým dárkem.

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se dozvíme hned v první chalupě – ve Fojtství z Lidečka. V jizbě vrčí kolovrátky, u nichž sedí skupinka žen, které spřádají ovčí vlnu nebo len. Přástky, také draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti, patřily ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se soustřeďovala především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní.

V Matochově usedlosti z Velkých Karlovic – Jezerného to krásně voní kořením – pečou se tady perníčky. Zručné ruce hospodyňky zdobí rozličné tvary pečiva, připomínající vánoční čas.

Budeme pokračovat do chalupy Adamce z Nového Hrozenkova. Tady se vyrábějí papírové vánoční ozdoby. My si můžeme také nějaké vytvořit a ozdobit si s nimi svůj stromeček.

Vůně se line také z usedlosti sedláka z Nového Hrozenkova č. 10, kde se peče mikulášské pečivo z kynutého těsta – „Páni“ a „mrváně“. Páni jsou postavy Mikuláše a čertů, mrváně jsou drobné kousky pečiva, různě zatočených tvarů a sluníčka. Slunce je připomínkou zimního slunovratu, prodlužování dne a lidmi očekávaný příchod jara po dlouhém zimním období. Hospodyňka nám dá jistě kousek pečiva ochutnat a k tomu možná i trochu bylinkového čaje.

Nahlédneme do kovárny, kde kovář na rozpálené výhni vyrábí podkovy a opravuje řemeslné či hospodářské nářadí, které se porouchalo. Musí být přece připraveno do jara, než se zase vyjede pracovat do polí!
Už z dálky slyšíme zpěv koled, který se nese od obecné školy z Miloňova. To zpívají děti s panem učitelem. Můžeme se přidat a nějakou starou valašskou koledu se také naučit.

Od školy se vydáme ke stánisku z Karolinky – Rákošového, kde prožívá rodina poklidný zimní večer a děti netrpělivě čekají, jestli přijde Mikuláš.

„Odbila šestá hodina, chval každý Hospodina …“, ponocný procházející dědinou a ohlašující každou celou hodinu, ukončí Mikulášský podvečer úderem šesté hodiny večerní.

Napsat komentář