logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Mauricius – není to jen o plážích

Datum: 18.05.2020

mru27 mru11 mru23 mru4 mru1 IMG_1978-min IMG_1967-min IMG_1923-min IMG_1722-min 20181210_104808-min 20181206_125120-min 5-min

O Mauriciu zajisté slyšela většina z vás jakožto o místu pro perfektní dovolenou či romantickou svatební cestu na bělostných plážích, které přímo vybízí k plážovým radovánkám. Vinou se společně s korálovým útesem kolem celého ostrova, díky čemuž jsou zcela bezpečné. Mauritius toho ale nabízí daleko víc a zkrátka nepřijdou ani ti, kteří dávají přednost aktivnější dovolené.

Mauricius leží v Indickém oceánu na jižní polokouli. Je veliký přibližně 60 x 50 km a na rozdíl od sousedního Réunionu, není tolik hornatý. Nejvyšší vrchol ve vnitrozemí dosahuje výšky 828 m.n.m. Cestovat se sem dá celoročně, ale záleží na tom, jak chcete svou dovolenou trávit. Na pláž je nejlepší období od října do května. Za aktivnější dovolenou pak můžete vyrazit celoročně. Hlavním zemědělským produktem je cukrová třtina, jejíž plantáže uvidíte téměř všude. Mauricijci zpracovávají z cukrové třtiny kompletně vše. Vyhlášený je pak především zdejší rum. Ochutnat ho můžete přímo v rumárně, kde vám vysvětlí proces jeho výroby a představí jeho různé druhy. Nezapomeňte si nějakou tu láhev na cestu domů zabalit, nákup se tu rozhodně vyplatí 🙂

A co můžete na Mauritiu zažít? Přírodně nejzajímavější je jih ostrova, kde se rozkládá oblast Chamarel spolu s národním parkem Black River Gorges. Je protkaný turistickými trasami, jenž vybízí k lehké turistice. Vzhledem k špatnému značení ale doporučujeme průvodce.

Za zmínku rozhodně stojí vodopády Tamarind. Svažitá cesta vede podél řeky a za deštivého počasí je velmi kluzká. Musíte si tedy počkat na příhodné podmínky, ale stojí to za to! Bývá tu minimum turistů a odměnou vám budou nádherné kaskádovité vodopády s dechberoucími výhledy. Pokud se rozhodnete navštívit turisty přeplněnou vulkanickou vyvřelinu „Sedm barev země“ a vodopopád Chamarel, dáme vám tip. Vodopád lze zažít s minimem turistů, když se za ním vydáte pomocí treku a ne jen na vyhlídku z parkoviště, jak to dělá většina lidí (dá se dojít až pod něj).

Ikonou Mauricia je stolová hora Le Morne Brabant, pod kterou se nachází ty nejdražší a nejluxusnější plážové resorty. Na horu lze absolvovat i výšlap, ale ten není určen pro ty, kteří se bojí výšek. Zejména horní úsek s řetězy a strmými srázy je náročnější. V některých úsecích se při sestupu budete doslova muset klouzat po zadku či se plazit po všech čtyřech. Odměnou za námahu jsou nádherné výhledy na celý poloostrov Le Morne a laguny hrající všemi barvami. Z vrcholu můžete také nejlépe pozorovat zajímavý optický jev – podmořský vodopád. Ten si nejlépe prohlédnete z helikoptéry.

Kolem pobřeží se pravidelně vyskytují delfíni a velryby. I když se z jejich sledování stala hlavně turistická atrakce, zahlédnutí velryby na vlastní oči stojí za to. Některé lokality ostrova jsou vyhledávané kitesurfery, a to zejména na jihozápadě pod horou Le Morne a na severovýchodě. Ač Mauricius nepatří mezi potápěčskou světovou špičku, rozhodně doporučujeme si dovolenou touto aktivitou zpestřit. Je zde pár zajímavých lokalit a k vidění jsou též vraky lodí.

V nabídce resortů je zpravidla široký výběr motorizovaných i nemotorizovaných vodních sportů.   Některé mají v ceně služeb dokonce vodní lyžování, které bývá v jiných destinacích zpravidla za poplatek. Objevovat krásy ostrova můžete také při projížďce na kole. Adrenalinoví nadšenci pak mohou vyzkoušet jednu z nejdelších zip-line, naplánovat výlet čtyřkolkou či zkusit jednu ze zajímavých horolezeckých lokalit.

Závěrem pár výstižných vět naší kolegyňky, která svou první cestu na Mauricius zhodnotila takto 🙂 „Musím říci, že země je velmi vyspělá a takovou kvalitu servisu v cestovním ruchu jsem nejspíš nikdy před tím nezažila. Není to ale pouze o tom, že zaměstnanci dělají svoji práci na 100 %. Je to převážně o mauricijské mentalitě, nátuře a pohostinnosti.

Místní lidé jsou vřelí, přátelští a rozhodně vám nic nevnucují jen kvůli zisku. V jejich přítomnosti se cítíte zkrátka dobře. A to můžu prohlásit s čistým svědomím, protože jsem se mimo návštěv hotelů a polehávání na krásných pláží zúčastnila také hinduistického festivalu na oslavu narozenin boha Ganeshe, podívala se na koňské dostihy, šnorchlovala s karetami a navazovala nová přátelství.

Opravdu se nejedná o destinaci, která je pouze o hotelích a plážích. Je zde spousty možností výletů. Jsou některé destinace, kam jedete a říkáte si, dobře, viděl jsem, ale znovu už se nemusím vracet. U Mauricia to pro mne bylo právě naopak. Zkusila jsem jednou a chci ještě minimálně pětkrát. Dokážu si snadno představit, že strávím na Mauriciu klidně měsíc, dva a pořád tu budu mít co objevovat.

Více info o Mauriciu: www.dovolenasnu.cz/mauricius/ , několik článků o Mauriciu z našich opakovaných cest: www.dovolenasnu.cz/blog/

Aktivnější z vás mohou kombinovat s ostrovem Réunion. O Réunionu jsme psali zde.

www.dovolenasnu.cz

Napsat komentář