logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Masopust či karneval? Zábava pro děti i dospělé!

Datum: 01.03.2019

Předzvěstí jara jsou nejen prodlužující se dny, ale také masopustní veselice. Jedna taková se koná na Podorlicku v Lanškrouně. Ve městě tuto staročeskou tradici drží již dvě desítky let a v regionu patří k těm největším a nejoblíbenějším.

Masopust patří mezi pohyblivé svátky. Kdy se koná? Vždy v sobotu před Popeleční středou, což je už zítra! Tou končí bujaré veselí a začíná čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi. Hlavní postavou lanškrounského masopustu je král neřesti a obžerství Bacchus, který ve svém římském oblečení jede se svou milou v čele průvodu v kočáře taženém koňmi.

A jak celodenní oslavy začnou? V 10 hodin dopoledne na nádvoří lanškrounského zámku zabijačkovým gulášem. Dojde i na ochutnávku tradiční zabíjačky. Po poledni se vydává průvod masek městem po místních hospůdkách. Nevynechá ani místní Krčmu, jeden z nejstarších dochovaných hostinců v Čechách, kde se lidé pod dřevěným trámovím veselili po celá staletí. Vždyť hostinec zde stojí už více než 400 let!

Průvod se opět schází před zámkem, kde pan starosta vydá Bacchusovi klíč od města. Následuje bohatý kulturní program a vyhlášení nejlepší masky.

Součástí oslav je také masopustní jarmark a stánky s dobrým jídlem a pitím. Závěr patří posezení a hodování všech zúčastněných a účinkujících na zámku. Přijďte či přijeďte se podívat, rozhodně nebudete litovat!

A kam můžete vyrazit na další nezapomenutelné masopustní průvody a veselice? Například do Žamberku, Orlického Záhoří, Rokytnice v Orlických horách, Jablonného nad Orlicí či Chocně. Chcete si užít legraci i zábavu a přivítat jaro na horách? Lyžařské areály se každoročně chystají na ukončení sezony originálním způsobem.

Jejich specialitou jsou karnevaly na lyžích, ať již pro děti či dospělé. Mezi oblíbené patří ten v Olešnici v Orlických horách, Čenkovicích, kdy rej masek vede král Orlických hor Čenbusák, nebo v Deštném, kde jsou zimní slavnosti navíc spjaty s ochráncem zdejších hor Rampušákem a předáním jeho vlády princezně Kačence.

Masky, hry na sněhu i skvělá muzika! Na to všechno se můžete těšit! A jestli dokážete být kreativní a vytvoříte si obojživelné plavidlo, které vás ze zasněženého kopce převeze přes Rampušákovu vanu do Kačenčina jara, čeká na vás sláva i tučná odměna. Karneval na vleku ve SKI Areálu Černá Voda v Orlickém Záhoří kromě denního programu pro děti každoročně pořádá večerní jízdu na svahu s loučemi.

Konec sezony v Českých Petrovicích se nese ve znamení tradičního přejíždění rybníčku v maskách, a to na čemkoliv. Nechybí dětský karneval a soutěž o nejlepší masku. Pokud se chcete pochlubit kreativní maskou, můžete zavítat také na Bafuňářské závody v Říčkách. Co tu na vás čeká? Kromě jiného také trať plná nástrah a překážek. A když budete odvážní, můžete se vrhnout na přejezd jezírka.

V podhůří se koná také spousta karnevalů a dětských maškarních plesů. Většinou je pořádají domy dětí, mateřské a základní školy nebo kulturní centra. Celou zimu tak máte na přípravu masek, ve kterých vaše dítka oslní nejednu porotu, třeba na Pohádkovém karnevalu v Ústí nad Orlicí.

www.mojeorlickehory.cz/kalendar-akci

Napsat komentář