logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Malá Morávka a Karlov pod Pradědem

Datum: 31.05.2018

pohled na Malou Moravku z Kaplickoveho vrchu

Malá Morávka i místní část Karlov pod Pradědem se nachází v nejvyšším moravském pohoří, jímž je Hrubý Jeseník. Leží téměř přímo pod jeho nejvyšší horou, kterou je Praděd (1491 m n. m.). Katastrální rozloha území obce se sedmi sty obyvateli je 6158 ha.

Pohled do historie

Z pohledu „1. republiky“ se obec nacházela na území tzv. Sudet. Po 2. světové válce bylo rozhodnuto o odsunu převážné většiny německého obyvatelstva. O bydlení ve starých opuštěných roubených chalupách však nebyl mezi Čechy příliš velký zájem. Proto si mnohé dřevěnice zakoupili lidé z větších měst – především z Olomouce, Ostravy, Opavy a Brna, a to výhradně k rekreačním účelům, čímž tyto hezké objekty zachránili pro budoucnost. Později byly totiž demolovány více než tři desítky opuštěných domů, a tím zničeny značné kulturní hodnoty. Tyto staré dřevěné chalupy, postavené často v 18. století, ale i mnohé zděné domy z 19. století jsou bohatstvím, jakým se v Evropě může pochlubit jenom málo regionů. Lidé, kteří je stavěli, měli jak mimořádný cit pro proporce a tvar, tak i velké krajinotvorné cítění. O výjimečnosti zdejších staveb svědčí i to, že je v současnosti na převážném území obce vyhlášena vesnická památková zóna.

Nabídka pro rekreanty

Horská obec Malá Morávka nabízí kvalitní rekreaci po celý rok. Je spolu s místní částí Karlov pod Pradědem největší rekreační turistické a lyžařské středisko v Jeseníkách, v jejím katastru se nachází i nejvyšší hora tohoto pohoří – Praděd. Rozvinutá síť služeb a 20 lyžařských vleků vytváří z obce a jejího okolí mimořádně atraktivní oblast a nepochybně uspokojí všechny návštěvníky, kteří sem přijíždějí především za klidem horské přírody, sportem a turistikou. Obec také nabízí síť značených turistických tras a v zimě zhruba 80 km udržovaných lyžařských běžeckých tras. Mezi přírodní zvláštnosti nacházející se v katastru obce bezpochyby patří vrchol Pradědu s televizním vysílačem, Ovčárna a Petrovy kameny, Velká kotlina.

Nejvýznamnější památky v obci

  • Farní kostel Nejsvětější Trojice – zděná jednolodní stavba, která byla v letech 1790-1793 postavena na místě původního dřevěného luteránského kostelíku a zvonice.
  • Kaple Nejsvětější Trojice – stojící na místě původní strážní věže. Postavena v letech 1765-1767.
  • Barokní dědičná rychta (dům č. p. 59) – v přízemí vyzděná, v patře roubená. Do současné podoby nově přestavěna v roce 1904.
  • Schindlerova stodola – v současnosti je využita (společně s Kaplí Nejsvětější Trojice) jako výstavní prostory Muzea Kapličkový vrch.
Obec Malá Morávka www.malamoravka.cz podatelna@malamoravka.cz tel/fax: 554 273 095

Napsat komentář