logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Madeira. Ostrov, nekončícího jara a magických výhledů

Datum: 10.06.2024

Madeira-3 (1)

Madeira. Vlastně stále takový skrytý a plně neprobádaný cestovatelský klenot. Přestože popularita tohoto ostrova stoupá, je zde nespočet míst, kde se turisté v davech netlačí, příroda vás doslova pohltí, a co je vůbec nejlepší, svojí jedinečností a všudypřítomnou zelení je to místo, kam se můžete vydat prakticky kdykoliv. Stačit vám bude jen sbalit si vhodné sezonní oblečení a vyrazit.

Říká se, že Madeira je ostrovem nekončícího jara, delfínů, levád a magických výhledů. Tento portugalský ostrov si zamilujete. Můžete se zde procházet, relaxovat na pláži, zažít gastronomický ráj nebo třeba vyrazit na túru do kopců. Ať už bude váš důvod k návštěvě Madeiry jakýkoliv, vsadíme se, že to nebude návštěva poslední.
“Na Madeiru z Prahy můžete letět buď do hlavního města Funchal, nebo do Vila Baleira, který se nachází na blízkém madeirském ostrově Porto Santo. Na Funchal létají čtyřikrát týdně přímé spoje, chcete-li ale volit spíše lowbudgetovější cestu, lze využít propojení dvou nízkonákladových dopravců s jedním přestupem. Letenka na Madeiru vás vyjde až o tři čtvrtiny levněji,” doplňuje praktické informace Eliška Řezníček Dočkalová
, viceprezidentka pro zákaznickou zkušenost Kiwi.com. 

Madeira. Evropská Hawaii

Jindřich Mořeplavec si Madeiru vybral jako kolonii pro pěstování cukrové třtiny. Netrvalo dlouho a z ostrova se se stal spíše ráj vinařů a víno je dodnes oblíbeným místním artiklem. Co však dělá Madeiru opravdu jedinečnou jsou levády – unikátní zavlažovací systémy, které najdete pouze zde, druhou pozoruhodností jsou vavřínové lesy. Dodnes tyto lesy pokrývají pětinu celého ostrova a jsou od roku 1999 pod ochranou UNESCA.
Obě tyto zajímavosti zcela jistě nevynechá žádný bedekr o Madeiře, co ale dalšího stojí za návštěvu?

Lanovka Achadas da Cruz
Lanovkou Achadas da Cruz se dostanete na jedno z nejunikátnějších míst Madeiry – Fajã da Quebrada Nova. Je to malé místo na severozápadním pobřeží ostrova, které je od zbytku světa izolováno vysokými horskými útesy na jedné straně a oceánem na straně druhé. Je to takový madeirský skrytý klenot, který bývá při návštěvách turistů často přehlížený. Lanovka je navíc podle místních nejstrmější v celé Evropě.
Pokud máte rádi odlehlé lokality a místa mimo turistické stezky, pak je tohle místo jako stvořené!

Údolí jeptišek
V roce 1566 do tohoto údolí utekly jeptišky z kostela sv. Kláry před piráty. A dalo by se tomuto místu přezdívat také Údolí kaštanového likérů a gastro zážitků. Vesnička Curral des Freiras neboli Údolí jeptišek připomíná kráter, který je ze stran obklopený zelení a vrcholky hor. Svahy jsou plné sadů ořechů, jedlých kaštanů a vinné révy. Plodinami, které tuto lokalitu dokonale proslavily.
Dostat se do této kaskádovitě vybudované vesnice můžete tunelem, anebo slavnou pěší stezkou přes sedlo Eira de Serrado, které láká na své výhledy nejednoho turistu.

Přírodní bazény Porto Moniz: mistrovské dílo přírody
Toto přírodní umělecké dílo se nachází v oblíbené lokalitě Porto Moniz. Jedná se o sopečné skalní útvary, křišťálově čistou vodu na pozadí černého čediče. Jezírka nebo také přírodní „bazénky“ vznikala po tisíciletí chladnutí lávy a jejich přirozená fyziognomie umožňuje neustálý průnik mořské vody. Ta je proto považována za vodu vynikající kvality vzhledem k její neustálé obnově.
Máte chuť se v takovém jezírku vykoupat? Žádný problém! Čeká vás osvěžující zážitek.

Banánová cesta v Madalena do Mar
Další plodinou, která se na Madeiře pěstuje ve velkém jsou banány. Ve vesnici Madalena do Mar je dokonce trasa, kde můžete vstoupit na plantáže a poznat místní zemědělství se zavlažovacím systémem.
Pokud nejste vyznavači dlouhých a krkolomných výletů do kopců, tuhle procházku zvládnete klidně s celou rodinou.

Pouliční umění ve Funchalu
Většina návštěvníků Funchalu se vydává pouze jednou cestou – k lanovce Monte a na slavný farmářský trh Mercado dos Lavradores. Ale pak je tu ta část, která má své jedinečné kouzlo a nachází se ve starém městě. Jedná se vlastně o takovou galerii pouličního umění pod širým nebem. Každé staré okno, každé dveře se staly plátnem umělců. Pokud máte rádi pouliční umění, v okolí ulice Rua de Santa Maria, najdete opravdu úžasná umělecká díla.

Napsat komentář