logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Výlet oázou klidu, aleji Dobra a úžasných výhledů

Datum: 15.07.2021

Alej_Dobra-titulka

Loučka se nachází ve Slezských Beskydech, které spadají do Beskydského bioregionu. Ten se vyznačuje zejména zachovalými květnatými bučinami. Většina zdejších porostů je původních, i když se díky velkoplošnému kácení pro začínající rozvoj železářského průmyslu, které začalo již v druhé polovině 19. století, jeho rozloha zmenšila.  Tento bioregion protíná naučná stezka na kterou se velice rychle dostanete z konečné v Bystřici nad Olší, kam můžete dojet jak autem tak i autobusem.

Muzeum

Na poslední autobusové zastávce v Bystřici nad Olší, kde si také můžete zaparkovat své auto, vás po půl kilometru prudšího stoupání k této stezce přivítá malé muzeum ve svahu. Tady uvidíte stroje a nářadí, používané jak v dobách Rakousko-Uherska, tak i v čase, kteří ti dříve narození můžou ještě pamatovat.

Kromě starých necek, sudů, sáněk, chomoutů pro tažné koně, tkalcovského stroje si tam můžete prohlédnout i starou mlátičku na obilí a nasát tehdejší atmosféru práce a života zdejších lidí.

Alej Dobra

Po půl hodině cesty vzhůru k vrcholu Loučky se nejdříve dostanete k Aleji Dobra. V samém srdci Slezských Beskyd, na planině v sedle mezi horami Loučka a Dziol, u turistické stezky na Filipku už více než 6 let roste jabloňová alej. Myšlenka založení aleje se zrodila v hlavách majitelů pozemku začátkem roku 2014. Manželé Rychtárkovi věnovali pozemek pro výstavbu jabloní krajových odrůd, které lze v těchto polohách kolem 600 m n. m. zdárně pěstovat. Stromy jsou věnovány žijícím lidem, kteří vykonali něco dobrého a nezištného pro druhé. Proto se tato alej jmenuje Alej Dobra. Jablka jsou určena kolemjdoucím turistům a návštěvníkům této úžasné krajiny.

V listopadu roku 2014 se sešlo 16 okolních starostů, aby vysadili první jabloně, starých českých odrůd. Ovocné stromy mají symbolizovat soudržnsot patnácti okolních vesnic a jednoho města Sdružení obcí Jablunkovska. Tohoto dne vznikl základ Aleje Dobra.

Chata pod Filipkou

Turisty vyhledávanou restauraci na tomto výletě je chata pod Filipkou v nadmořské výšce 761 m, kde se můžete při horských výhledech také občerstvit. Na ní se dostanete po další půlhodině od Aleje Dobra. Filipka je vrchol s trojmezím.

Vrchol Filipka má nadmořskou výšku 771 m. Společně s výraznější Loučkou (835 m) leží na hřebeni, který ze západu obepíná údolí Hluchové. Leží na hraničním trojmezí obcí Hrádek, Návsí a Nýdek, což je připomínáno trojmezním hraničním kamenem.

Potkávají se tu tři turistické značky. Červená vedoucí z Nýdku (5 km) do Bukovce (10 km), zelená směřující z Hrádku (4 km) na Malý Stožek (4 km) a žlutá, která vede z Bystřice (7km) do Návsí (4 km)

Vrchol Loučka

Na vrchol Loučky se z chaty pod Filipkou dostanete cobydub. Je to slabé půlhodiny cesty. Po trase narazíte na místního farmáře, prodávající sýry vyrobené na vlastní farmě nedaleko odtud.

Samotný vrchol Loučka je vysoký 835 m n. m. a jsou odsud úžasné výhledy jak na město Třinec tak ještě dále až do padesát kilometrů vzdálených Dětmarovic. Na druhou stranu dohlédnete až do slovenských Fater.

Tohle byla škola pro děti

Na cestě zpátky asi 300 metrů nad muzeem ještě pořád stojí dům, který už za Rakousko-Uherska sloužil jako škola pro děti.

Text a foto: René Pajurek

Napsat komentář