logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Litomyšl o víkendu zve na svátek architektury ArchiMyšl

Datum: 03.10.2019

zahrady-litomysl_1 litomysl-shutterstock-1040265211_1 litomysl-noc_1
První říjnový víkend a následujícího pondělí, 4. až 7. října 2019 proběhne v Litomyšl již tradiční ArchiMyšl. Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury a zároveň pokračuje v připomínce 20. výročí, kdy byl zámecký areál Litomyšl zapsán na Seznam UNESCO. Čekají vás komentované prohlídky a tevřená zajímavá místa ve městě, a to i ta, kam se běžně během roku nelze dostat. Na programu je velká spousta výstav, program pro děti, přednášky pro nejen odbornou veřejnost a tradiční beseda Na pivo s architekty.
I letos se povedlo do Litomyšle pozvat známá jména na poli architektury. Architekt Marek Štěpán chystá v Regionálním muzeu Litomyšl výstavu: Ateliér Štěpán / Doteky. Touto výstavou (5. 10. v 10:00) i piaristickým chrámem (6. 10. ve 14:00), zrekonstruovaným podle jeho návrhu, vás pan architekt provede osobně.

Jedinečné setkání se světovými hvězdami architektury u piva můžete prožít v rámci programu Na pivo s architekty v  sobotu 5. října od 18:00 do 21:00 hodin. Mezi pozvanými hosty bude pan architekt Miroslav Šik, architekt českého původu žijící a tvořící ze Švýcarska, vedoucí Ateliéru architektonické tvorby AVU a mladí čeští architekti z ateliéru ORA. Zahraniční architektonickou tvorbu budou reprezentovat zástupci portugalského ateliéru Fala. Tématem večera bude často opakující se a aktuální moderní architektura v kontextu památek UNESCO, ale i jakéhokoliv místa s bohatou historickou zástavbou.

Tradicí ArchiMyšle jsou komentované prohlídky. Ani letos nebude chybět oblíbená projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli. V sobotu 5. 10. ve 13:00 vás provede vás městská architektka Zdeňka Vydrová. Těšit se můžete i na stavebně – historickou prohlídku litomyšlského zámku “Za příběhem zámku” (5. 10. ve 10.30 a ve 13:30, sraz v zámecké pokladně) nebo komentovanou prohlídku výstavy “ExCitace” v kostele Nalezení sv. Kříže (4. 10. v 19:00) s jejím autorem Danielem Peštou a kurátorkou Terezií Zemánkovou. Poprvé letos se chystá komentovaná prohlídka litomyšlskými kostely s názvem “Jak architektura kostelů odráží víru lidí své doby” (6. 10. 13:00 – 16:30). Společně vás po kostelech provedou faráři litomyšlských církví.

Sami pak budete moci navštívit například univerzitní knihovnu. Pro děti je připraven workshopvedený studenty architektury Pojďme si hrát na architekty! nebo Architektem kostela. Druhého workshopu vedeného Vandou Štěpánovou se mohou zúčastnit i dospělí zájemci.

Napsat komentář