logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Lednový meteorický roj Kvadrantidy prozáří oblohu

Datum: 02.01.2021

2dbd22d4-c7d3-4fbc-90c1-788f5dbc5eee

Kvadrantidy jsou každoročne nejaktivnějším meteorickým rojem s maximální hodinovou frekvencí okolo 100 až 120 meteorů za hodinu. Název roje pochází z dnes již neexistujícího souhvězdí Zedního kvadrantu na pomezí dnešního Pastýře a Draka. Letošní maximum rojů připadá na 3. ledna 2021, okolo 16. hodiny.

Oblíbenými pozorovacími objekty na začátku ledna jsou roje tzv. Kvadrantid. Jedná se o prach Halleyovy komety s frekvencí až 120 meteorů za hodinu. Letošní maximum rojz připadá na 3. ledna 2021, okolo 16. hodiny. Tyto meteory zdánlivě vylétají zmísta (radiantu), které se nachází vjiž zaniklém souhvězdí Zedního kvadrantu (dnes tato oblast náleží do souhvězdí Pastýře). Na začátku ledna ruší pozorování meteorů jasný Měsíc krátce po úplňku, ale po setmění můžeme očekávat dlouhé meteory ve směru od severu.

Dlouhou dobu se nevědělo, jaký je jejich zdroj. Uvažovalo se, že jde o kometu kometu 96P Machholz. V prosinci roku 2003 přišel známý vědec v oboru meteorů Peter Jenniskens (NASA Ames Research Center) s hypotézou, že s největší pravděpodobností je to fragment již přes 500 let neexistující komety, který byl toho roku objeven a katalogizován pod asteroidálním označením C/2003 EH1. Dráha tělesa se se Zemí protíná v téměř kolmém úhlu, což způsobuje krátkou aktivitu roje (obecně mezi 28. prosincem a 12. lednem, přičemž maximum je velmi ostré a trvá jen několik hodin).

Vlivem gravitace Jupiteru se proud roje komety od Země vzdaluje, takže přibližně za 1000 let už Kvadrantidy patrně nebudeme pozorovat. Samotné meteory jsou poměrně pomalé – vstupní rychlost meteoroidů do zemské atmosféry je 41 km/s. Z důvodu nepravidelného rozložení proudu roje může hodinová zenitová frekvence (kdyby byl radiant v nadhlavníku) kolísat mezi 60 a 200 meteory.

Kvadrantidy – lednový meteorický roj

Kvadrantidy jsou každoročne nejaktivnější meteorický roj s maximální hodinovou frekvencí okolo 100- 120 meteorů za hodinu. Název roje pochází z dnes již neexistujícího souhvězdí Zedního kvadrantu na pomezí dnešního Pastýře a Draka.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář