logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Láká vás letní dobrodružství na horách? Vydejte se k sousedům do Rakouska

Datum: 17.07.2020

landscape-1752433_1920 austria-4399155_1920 mountain-1244132_1920

Co si budeme povídat, situace je pro letošní letní sezonu výjimečná. Spousta Čechů dá přednost pobytu na chalupě za humny, než aby cestovalo do zahraničí. Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu a dobrodružství a většinou jezdíte do exotických destinací, přes Atlantik nebo třeba na Kavkaz, letos z nabídky leteckých spojení zapláčete.

Rakousko tak vyvstává jako skvělý kompromis, pokud chcete zažít akční letní dovolenou u jezer nebo v horách, a zároveň chcete mít jistotu nekomplikované dopravy přes hranice. Navíc vám nabídne svou jedinečnou pohostinnost a vynikající kuchyni!

Salcbursko: Solný hrad, in-line stezka kolem jezera Mondsee a přechod Berchtesgadenských Alp

Salcbursko je oblast, kterou doporučujeme milovníkům hor, válení se u jezera i všem kulturním nadšencům. Nabízí totiž vše zmiňované a ještě mnohem víc. Pokud nevlastníte auto, nezoufejte – Rakousko je dobře zasíťované veřejnou dopravou. Podívejte se na nabídku spojů například na www.flixbus.cz, dopravce nabízí dokonce přímý spoj z ČR.

Svoji návštěvu začněte ve Starém městě Salcburku, zapsaném na seznamu UNESCO. Dominanta města Salcburk, pevnost Hohensalzburg, byla vybudovaná v roce 1077 a je to největší zcela zachovalý hrad ve střední Evropě. Z hradeb se vám naskytne nádherný výhled na celý Salcburk. Můžete zde navštívit středověké knížecí komnaty nebo třeba hradní muzeum. Na pevnost se přitom nemusíte šplhat pěšky, už 100 let tu funguje lanovka podobná petřínské zubačce.

Nejznámější ulicí Starého města na straně řeky s bělostnou pevností je Getreidegasse. Nad průčelím obchodů spatříte zavěšené středověké znaky cechů. Při procházce Getreidegasse se na chvilku zastavte u domu č. 9 – jedná se totiž o Mozartův rodný dům.

Na jednodenní výlety pak můžete ze Salcburku vyrazit autem či hromadnou dopravou k nedalekým jezerům Mondsee a Attersee, vzdáleným z centra města necelých 30 km. Díky panoramatům vysokých hor tyčících se nad křišťálově čistou vodou původně ledovcových jezer si budete připadat jako v ráji. K největším jezerům zde patří Attersee, Mondsee a Wolfgangsee, které jsou od sebe vzdálena jen pár minut. Podél všech těchto jezer vedou silničky a cyklotrasy. U jezera Mondsee objevíte asi 5 km trasu vhodnou i pro in-liny, která nabízí úchvatné výhledy na vodní hladinu, v níž se zrcadlí okolní pohoří.

Horská oblast kolem Berchtesgadenu na jih od Salcburku patří bezesporu k nejkrásnějším krajinám v celých Alpách a přispívá k tomu i malebné jezero Königssee, lemované strmými štíty okolních hor. Přechod části hraničního rakousko-německého hřebene přes vrchol Hohes Brett (2340 m) nabídne náročnější vysokohorský terén i fantastické výhledy na protilehlý hřeben Watzmannu (2713 m) a zmíněné jezero ležící hluboko v údolí.

Vápencové Alpy: Rozeklané štíty hornorakouských Alp

Národní park Vápencové Alpy neboli Kalkalpen je pod zvláštní ochranou, i tak je jeho území protkáno hustou sítí turistických cest. Okolní obce tuto oblast využívají výhradně pro ekoturistiku. Narazíte tu na 20 horských pastvin, z nichž jen několik málo je obhospodařováno.

Právě ve Vápencových Alpách objevíte rozmanitost horských lesů a alpských pastvin a zažijete divočinu v jejich původním prostředí. Milovníci přírody budou ohromeni návratem do lesní divočiny, vychutnají si pohled na divoké orchideje nebo si dosyta užijí klidné alpské túry.

Cesta napříč Vápencovými Alpami v Horní Rakousku je dlouhá 150 kilometrů a rozdělená na jedenáct denních etap, z nichž si můžete vybrat jen určitou část. Trasa začíná v Reichramingu v údolí Ennstal, kde se nachází návštěvnické centrum národního parku, a dále vede přes pohoří Sengsengebirge do Windischgarstenu, do obce Spital am Pyhrn a přes pohoří Totes Gebirge do Hinterstoderu a nakonec do St. Pankraz.

K rozmanitým zážitkům na cestě patří například druhá nejdelší průchozí soutěska v Rakousku Dr. Vogelgesang-Klamm nebo zkamenělé stopy vln pravěkých písečných pláží Rippelmarken. Na vrcholu Wurbauerkogel se vyplatí vystoupit na panoramatickou věž, z jejíž vyhlídkové terasy lze spatřit 21 hor o výšce nad 2000 metrů.

Málo navštěvované Lavanttalské Alpy nedaleko Štýrského Hradce

Lavanttalské Alpy leží v rakouských regionech Korutany a Štýrsko a malou částí zasahují i do Slovinska. Těšit se tu můžete na oblé travnaté vrcholy a husté smrkové lesy. Celá oblast je poměrně hustě osídlena. Největšími městy, kam se pohodlně dostanete autobusem, jsou Štýrský Hradec (Graz) nebo Wolfsberg. Nejvyšším vrcholem oblasti je Zirbitz Kogel (2396 m), kam se můžete vypravit na pohodový jednodenní trek. V těchto horách zcela výjimečně narazíte na turisty, takže si můžete užít přírodu dosyta.

Na jednodenní výšlap na nejvyšší horu Zirbitz Kogel vyrazte od parkoviště u horské chaty Winterleiten Hütte. Od chaty pokračujte po značené cestě 315, kolem jezer Kleiner Winterletien See a Grosser Winterleiten See, po hřebenové cestě k meteorologické stanici a pak až na vrchol. Nastoupáte u toho téměř 900 výškových metrů, délka túry je 11 km.

Jedná se o pohodový trek vhodný i pro rodinu s dětmi. Po celou dobu se jde po stezkách, není zde žádný nebezpečný úsek cesty a v průběhu cesty najdete i potoky, kde můžete dočerpat vodu. Občerstvit se můžete také na chatě Zirbitzkogel Haus, která leží asi 20 metru pod vrcholem nejvyšší hory, nebo při návratu na chatě Winterleiten Hütte.

5 důvodů, proč právě letos vyrazit do Rakouska:

  1. Není moc neokoukaných zemí, kam se dá vycestovat

Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu a dobrodružství a většinou jezdíte do exotických destinací, přes Atlantik nebo třeba na Kavkaz, letos zapláčete jak z nabídky leteckých spojení, tak i z přetrvávajících cestovních omezení mimo Evropu. Případně budete muset počítat s povinnou karanténou po návratu do vlasti.

Rakousko je v současné situaci skvělý kompromis, pokud chcete zažít akční letní dovolenou u jezer nebo v horách, a zároveň chcete mít jistotu nekomplikované dopravy přes hranice.

  1. Rozmanitost rakouských Alp – vysoké štíty i malebná údolí

Rakousko uspokojí každého návštěvníka lačnícího po horských túrách. Méně zdatní si mohou vybrat Lavanttalské Alpy u Štýrského Hradce, zkušenější mohou vyrazit do Zillertálských Alp nebo okolí Dachsteinu. Na experty ve vysokohorské turistice čekají hraniční hřebeny Hochfeileru nebo Vysokých Taur v okolí nejvyšší hory Rakouska Grossglockner.

  1. Poklidná oblast vinic a Neziderského jezera nedaleko Vídně

Neziderské jezero (Neusiedler See) je malebné jezero kousek za rakouskou hranicí nedaleko Vídně. Díky malé hloubce a pozvolnému vstupu do vody je jezero ideální ke koupání s dětmi, s čistými plážemi, na řadě míst vybavenými dětskými hřišti. Na procházku můžete vyrazit na nedaleko cyklostezku, která vede mimo jiné i přes ptačí rezervaci a její zvířecí obyvatele tu nejen uslyšíte, ale můžete se také zastavit u rozhleden a vyhlídkových plošin s dalekohledy a sledovat ptáky hnízdící v mokřinách. Celá oblast je současně velmi úrodná a hojně se tu pěstuje víno, takže skleničku dobrého rakouského vína si můžete dopřát na každém rohu.

  1. Rakouská kuchyně: Bierfleisch,

Můžeme vás ujistit, že v Rakousku se také dobře a dosyta najíte. Místní kuchyně se za lehkou a zdravou nepokládá, což souvisí i s drsnějším podnebím Alp a venkovní prací, historicky bylo třeba přijímat hodně živin.

V Salcburku a okolí ochutnejte místní sýry, speciality ze zelí nebo ryby (sladkovodní). Oblíbené je i Bierfleisch – hovězí maso dušené na černém pivu. Mezi další tradiční pokrmy patří bezesporu pravý vídeňský řízek, špekové knedlíky a Sacherův dort s vídeňskou kávou.

  1. Jednoduché cestování autobusy FlixBus

Od 9. července obnovil autobusový dopravce FlixBus mezinárodní autobusové spojení České republiky se Salzburgem, několikrát denně se z Česka dostane do Vídně. Díky tomu je možné přestoupit na síť vnitrostátních spojů a pohodlně cestovat napříč celým Rakouskem. Do Salzburgu se z Prahy dostanete čtyřikrát týdně již od 379 Kč.

Výhodou cestování autobusy FlixBus je, že máte extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru.

 

Napsat komentář