logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Krásy Malé Fatry

Datum: 14.07.2018

7 6 5 4 3 1

Náš výlet začíná o půl sedmé ráno ze slovenské Nezbudské Lúčky, která se nachází pár kilometrů za Žilinou, kde je možné nechat auto a vydat se po červené značce. Hned z parkoviště vidíme zříceninu hradu Strečno, který se nachází na pravém břehu řeky Váh.

1. Zřícenina hradu Strečno

Po cestě míjíme zříceninu Starého hradu, ze kterého je krásný výhled na přírodní památku Domašínský meandr, který obtéká řeka Váh.

2. Zřícenina Starého Hradu

Prvním vrcholem, na který se dostáváme je Plešel se svou výškou 981 mnm a máme za sebou prvních cca 500 výškových metrů. Během pár minut se dostáváme k Chatě pod Suchým. Zde si můžeme dát krátkou pauzu, abychom se svěží vydali na vrchol Suchý, který se nachází 1468 mnm. Ze Suchého se otvírají nádherná panoramata. Vidíme město Žilinu, Martin nebo v dáli i Beskydy spolu s Lysou horou, Travným či Smrkem. V dálce též vidíme další cíl cesty, a to vrchol Malý Fatranský Kriváň, kdy místy musíme šplhat až do výšky 1671 mnm.

3. Pohled z vrcholu Suchý na Biele Skaly a Malý Kriváň

Cestou po hřebeni míjíme skalní útvar Biele Skaly (1448 mnm), vrchol Stratenec (1513 mnm), Priehyb (1462 mnm). Při nádherném počasí vidíme krásné okolí.

4. Biele Skaly

Po pár minutách jsme na vrcholu, ze kterého vidíme mimo náš další cíl, kterým je Veľký Kriváň, Velkou Fatru nebo Malý a Veľký Rozsutec. Tady je vhodné načerpat sílu a občerstvit se.

5. Pohled na Velký Kriváň

Scházíme po hřebenu z vrcholu dolů o cca 250 metrů, abychom zase mohli vesele stoupat k sedlu Bublen ve výšce asi 1500 mnm a odtud k vrcholu Pekelník (1609 mnm), ze kterého už je to jenom přibližně 1 km k vrcholu Velkého Kriváně (1709 mnm). Další pauza a rozhodování, kudy půjdeme dále.

6. Výhled z Velkého Kriváně na Malý a Veľký Rozsutec. Hnědá budova je horní stanice lanovky z Vrátné.

Nakonec volíme opět červenou značku a pokračujeme na vrchol Chleb (1647 mnm), ze kterého vidíme naši cílovou destinaci, a to obec Šútovo a vodní nádrž Krpeľany, ze které se vracíme vlakem zpátky k autu. Cestou se však ještě můžeme zastavit na jídlo v chatě Pod Chlebom, kde si vychutnáme třeba polévku a zaslouženě vychlazené pivo.

7. Pohled z vrcholu Chleb. Dole obec Šútovo a vodní nádrž Krpeľany

Nohy už neposlouchají na 100 %, ale nám už zbývají jen cca 2 a půl hodiny, než se dostaneme na železniční stanici. Cestu zvládáme rychleji a tak ještě hodinu a 20 minut čekáme, než vlak ve 21.40 dorazí a odveze nás zpět k autu.

Cestu dlouhou přes 27 km a se stoupáním kolem 2200 metrů jsme zvládli za přibližně 12 hodin.

https://www.facebook.com/BluEyeOfficial

Napsat komentář