logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Královna Beskyd – Lysá hora aneb Výlet trošku jinak

Datum: 23.05.2018

07-Lysa_hora

Možná se to bude zdát někomu barbarské, ale roky letí a možná to potká i ty nejlepší a hlavně nejzdatnější turisty… A když přijde to, že si řeknete „na Lysou se mi už nepodaří vyjít“, přece jen je tu možnost jak se tam dostat. Již nějaký rok jezdí na Lysou horu v Beskydech autobus. Je to jedinečná příležitost dostat se na Lysou pro starší, ale i pro ty, kteří nejsou tak fyzicky zdatní.

Autobus vyjíždí od května do října 3x v týdnu ráno v půl deváté od hotelu Ondráš v Raškovicích. V pondělí a ve středu bez průvodce, v pátek je cesta obohacena výkladem průvodce. Cesta autobusem trvá půl hodinky a můžete se v jejím průběhu kochat krásnou přírodou obcí Raškovice, Krásná a Ostravice.

Po příjezdu na Lysou horu jsou přes dvě hodinky času na poznávání okolí. Krásně a pomaloučku se dá projít kolem chaty Emil Zátopek – Maraton, která je vyzdobená fotografiemi Emila Zátopka, až na úplný vrchol a tady se kochat nádhernými výhledy, ať už směrem na Ostravu nebo můžete vidět přehradu Šance či kopce směrem na Jablunkovsko. Neopakovatelné jsou rozhledy na hřebeny a údolí Beskyd, ale při dobré viditelnosti jdou vidět i Vysoké a Západní Tatry až po Jeseníky na opačné straně.

Na Lysé hoře je meteorologická stanice, horská služba, televizní vysílač, a když počasí zrovna nevyjde, můžete se po prosondování vrcholu ohřát a dát si třeba výbornou česnečku v Bezručově chatě. Pro cyklisty, kteří si cestou na vrchol pomůžou elektrickým pohonem, je zde také možnost si kola dobít.

Obě chaty – Maraton i Bezručova – jsou po svých vyhořelých předchůdcích nově postaveny a od roku 2015 nabízejí turistům jak velmi kvalitní ubytování, tak příjemné posezení v restauracích. V chatě Maraton si dokonce můžete zahrát i bowling… Další ubytování pro méně náročné hosty je možné i v objektu Desítka – Kameňák, které je v nižší kategorii. I tady můžete složit hlavu a nabrat sílu.

Autobus zpátky jede před půl dvanáctou a výstup je u hotelu Ondráš kolem poledne. Pak už záleží jen na vás, zda si chcete výlet protáhnout a podívat se třeba na Pražmě směrem ke kostelu nebo už chvátat k domovu…

Napsat komentář