logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Krajinou jezer, hlubokých lesů a pohanských bohů na severovýchodě Litvy

Datum: 05.05.2020

DSC02987

Aukštatijský národní park na severovýchodě Litvy je vůbec nejstarším v zemi, když byl vyhlášen již v roce 1974. Má rozlohu přesahující 400 kilometrů čtverečních. Návštěvníka čekají úžasné přírodní scenérie křišťálově čistých jezer propojených kanály a drobnými vodními toky, hluboké převážně borovicové lesy a místa, kde stávala předkřesťanská hradiště starých Litevců a kde byly uctíváni pohanští bohové a bohyně.

Centrem parku je malebná obec Palušé, která na rozdíl od vedle ležící a větší, ale poněkud socialisticky nevzhledné Ignaliny, jednoznačně stojí za návštěvu. Kromě návštěvnického centra parku je hlavním centrem dřevěný kostel svatého Josefa z poloviny 18. století. Údajně jde o nejstarší kostel svého druhu v Litvě, který byl zobrazen také na dřívější jednolitové bankovce. Centrum Palušé leží na břehu rozlehlého jezera Lúšiai. Vodní plocha je oblíbená mezi rybáři, ale také těmi, kdo se nebojí koupel v poněkud chladnější vodě, nebo těmi, kdo si rádi půjčí loďku a brázdí v poklidné atmosféře dokreslované především svištěním ptačích křídel a skřehotavými ptačími zvuky. Voda je nádherně čistá.

Na území parku se nachází několik vodních mlýnů – údajně šest. Když vyrazíte z Palúšé mezi jezery, kterých je na území parku více než 120, na severozápad, přijedete do obce Ginučiai, kde najdete mlýn s muzeem – údajně jde o jediný svého druhu, který si dochoval svou původní technologii z 19. století. Pod mlýnským náhonem se také můžete vykoupat – jde o oblíbené místo pro místní, kteří se zde rádi čvachtají i při poměrně chladném počasí. Kousek od mlýna je také restaurace, kde můžete ochutnat litevské tradiční pokrmy, s poměrně širokou nabídkou rybích jídel.

Kilometr od vesnice se nachází na vyvýšeném bývalé hradiště. Lokalitu si můžete projít díky zbudovaným dřevěným stezkám mezi hlavními body bývalé pevnosti.

Necelý kilometr od hradiště zaparkujte své auto na parkovišti a vystoupejte na vrchol Ladakalnis. Pohané tady uctívali bohyni Ladu. V současnosti je místo velmi populární především díky úžasnému výhledu na jezerní krajinu, která se pod návštěvníkem otevře.  Vyhlídka umožňuje pozorovat hned šest rozlehlých jezerních vodních ploch. Místo je to vskutku kouzelné, prodchnuté úžasnou atmosférou. Možná i proto se tady během návštěvy autora konala tradiční litevská svatba. Hluboce věřící Litevci pořádali veselku na místě pohanských bohů. A pak se v té litevské mentalitě vyznejte.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář