logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kouzelný pramen nad Frýdkem-Místkem

Datum: 23.10.2019

Hájek-1

V lese mezi Frýdkem-Místkem a jeho částí Lískovec narazíte na kouzelné místo s neopakovatelnou atmosférou. Poblíž kaple Povýšení svatého Kříže najdete v lesíku s názvem Hájek stejnojmennou studánku. Kvalita vody je pravidelně monitorována a výsledky jsou pro obyvatele města natolik důležité, že jsou prezentovány i na internetových stránkách Frýdku-Místku a v místních médiích.

Aby také ne. Historie místa je dlouhá, zajímavá a tajemná. A voda ve studánce je – jak jinak – zázračná a svatá. K pramenu historicky směřovali poutníci, kteří se účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké. Věřili, že voda má zázračnou moc a nosili ji domů jako dárek z pouti.
Kříž u pramene byl vybudován lesníkem Michalem Hirschheimerem již v roce 1786. Dřevěná kaple byla postavena o několik desítek let později v roce 1834. V roce 1840 byla pro pramen zřízena kamenná studna.
Celé místo je v současnosti opravené a udržované. Areál dostal novou tvář v podobě upravené studny, altánku, posezení na lavičkách nebo schodů až k prameni. Kaple, studánka i okolní listnatý les jsou oblíbeným místem pro obyvatele města. A není se čemu divit, atmosféra je zde vskutku – kouzelná. Proto neváhejte a projděte se po vyšlapaných pěšinkách okolím studánky.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář