logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kouzelné panorama krasových jezer na severu Litvy

Datum: 11.12.2019

Biržai-10-1

Biržai je desetitisícové město na severu Litvy zhruba deset kilometrů od hranic s Lotyšskem. V roce 1575 byla ve městě vybudovaná nejstarší umělá vodní nádrž v Litvě. Další zajímavostí je renesančně-barokní zámek vybudovaný na místě bývalé tvrze. Město historicky patřilo k centrům protestantské menšiny, významná byla také zdejší židovská komunita. K tomu se váže tragická událost vyvraždění zhruba 2400 místních Židů v nedalekém lese nacistickými jednotkami v roce 1941.)

Původní město bylo během válka prakticky celé zničeno, nová zástavba se nese v duchu sovětské – nepříliš esteticky zdařilé – architektury.
V okolí města byl vyhlášen Biržaiský regionální park, v němž narazíte na řadu krasových útvarů v podobě jeskyní nebo závrtů. Turisticky nejatraktivnější je pravděpodobně jezero Kirkilai u stejnojmenné obce, kde byla před několika lety vybudovaná futuristická rozhledna. Má tvar člunu postaveného na výšku. Je z ní naprosto fascinující výhled na členitou vodní plochu jezer, kolem kterých se dá také vyrazit na procházku. Místy je třeba překonat vodní zákoutí po dřevěných chodníčcích vedoucích nad hladinou.

Rozhledna má výšku kolem třiceti metrů a nabízí úžasný výhled na jezera, která vznikla díky naplnění krasových útvarů vodou. Propadlin je zhruba 30, některé mají průměr větší než 35 metrů a jejich komplex je nazýván Svatyně Kirkilai.


Jezero Kirkilai je s rozlohou 3,9 hektaru největším krasovým jezerem v Litvě. Maximální hloubka je více než šest metrů, šířka 120 metrů a délka 420 metrů.
Během suchých období hladina vody v jednotlivých proláklinách klesá a původně spojitá vodní plocha se rozděluje na jednotlivá jezera, která se během deště nebo tání sněhu opět spojí.

Krasový původ oblasti dokládá řada zajímavých míst v okolí jezer. Můžeme narazit na řadu dutin, roklí a poklesů utvářejících specifickou krajinu. U některých vodních ploch je možné pouhým okem pozorovat sloučeniny síry, které vytvářejí barevné efekty v podobě modro-fialové vody.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář