logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kolem rybníků přes kamencové moře na rozhlednu u Slatiňan

Datum: 24.06.2019

Kochánovické-rybníky-7

Když vyrazíte z městečka Slatiňany ležícího na úpratí Železných hor na Chrudimsku proti proudu Chrudimky pod místním zámkem a zámeckým parkem, které jsou v současnosti kvůli rekonstrukci uzavřeny, a vydáte se dál kolem Úpravny vody Monako (psali jsme o ní zde), dorazíte k vyhlídkové věži na Chlumu. Z ní se Vám otevře nádherný výhled na přilehlou část přírodního parku Podhůra.

Pár set metrů pod věží dojdete ke kaskádě zajímavých rybníků – Hlubokému rybníku, Vilémovi, Pernému rybníku a Čabrouškovi. Kolem nich vede jak cyklostezka, tak Naučná stezka kolem Kochánovických rybníků. Ta je dlouhá tři kilometry a na sedmi zastaveních informuje o místní krajině a přírodě.
Kaskádu rybníků nechal vybudovat na přelomu 16. a 17. století Zikmund Karlík z Nežetic. V současnosti leží v CHKO Železné hory. Kolem nich narazíte na mokřadní louky, vlhkomilné křoviny a dubohabrový les na skalnatém svahu. Krajina vytváří poklidnou atmosféru s pomalu plynoucím časem.
Od rybníků můžete po žluté turistické značce pokračovat kolem krásně opravené hájenky s rybníčkem (je možné si ji objednat jako místo oslav a dalších akcí) do Rabštejnské Lhoty. Odsud se přes působivé kamenné moře a rozhlednu Bára, odkud je krásný výhled na Chrudimsko a Pardubicko, za nimiž se tyčí Jizerské hory, Krkonoše, nebo Orlické hory, vrátíte zpět do Slatiňan.

Kamenné moře u Rabštejnské Lhoty bylo odhaleno během těžby kamene v místním lomu. Na povrch zde vystupují sedimenty z různých období s rozličnými barvami – křemence a pískovce.
Celý nenáročný okruh měří deset kilometrů a zvládnete ho bez problémů během tří hodin.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář