logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kolem Černé vody zapomenutým krajem krušnohorských Sudet

Datum: 22.04.2018

Černá-voda-7

Potok Černá voda v Krušných horách pramenící mezi vrchy Macecha a Meluzína v nadmořské výšce přes 1000 metrů nad mořem má na našem území sice délku pouhých patnáct kilometrů, ale při putování po jeho toku až na hranici s Německem narazíme na řadu zajímavých míst souvisejících s lidskou činností v minulosti i současnosti. To vše samozřejmě umocněno mystickou atmosférou Krušných hor nad Kláštercem nad Ohří.

Potok ve své horní části protéká obcí Kovářská. Ta leží v úchvatné krajině okolních hor, ale sama o sobě může být pro návštěvníky do značné míry symbolem osudu místních Sudet po vyhnání německého obyvatelstva. Domy jsou často v nedobrém stavu, některé z nich procházejí alespoň částečnou rekonstrukcí, řada podniků je zavřená. V obci se zachovaly zbytky uhelny, kde se skladovalo dřevěné uhlí používané pro zpracování rudy (železné, stříbrné…), která se v oblasti těžila. Kousek od uhelny je na Černé vodě vybudovaný malebný rybníček.

Potok pokračuje směrem ke státní hranici, kterou překračuje u města Jöhstadt (pět kilometrů poté se vlévá v Německu do Přísečnice). Protéká hlubokými lesy a má řadu menších levostranných i pravostranných přítoků. Je na něm ale také vybudována jedna zajímavá vodohospodářská stavba. Jez na Černé vodě má délku koruny téměř 70 metrů, jeho součástí je štola, která převádí vodu do blízké nádrže Přísečnice (o putování okolím tohoto působivého vodního díla jsme psali zde). Maximální kapacita štoly je 7,7 metru kubických za sekundu.
Potok protéká také osadou Černý potok poblíž hranice. V současnosti zde má trvalé bydliště zhruba 30 lidí, ale v době rozmachu rudného hornictví na konci devatenáctého a počátku dvacátého století jich zde žilo až devět set. V obci se nachází půvabný kostel svatého Antonína z Padovy.

Trasu podél toku je možné zvládnout pěšky, na kole, případně na běžkách.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář