logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kokain, Escobar, Kolumbie

Datum: 06.12.2019

el-patron-pablo-escobar

Pokud byste měli říct tři věci, které charakterizují Kolumbii, tak alespoň jednou z nich bude kokain, Pablo Escobar nebo Narcos. Navštívili jsme přímo v Kolumbii více lokalit s tímto tématem a s každou cestou se dostáváme neustále hlouběji.

Historie

Inkové znali účinky listů koky již před 5 000 lety. Lístky koky si indiáni rolovali a vkládali do úst. Jejich samotné žvýkání je podobné tomu, jako když se žvýkají listy pampelišky s podobným účinkem. Trikem je, že k těmto listům musíte přidat zásadu…

Indiáni s sebou odjakživa nosili nádherné nádobky (často z ryzího zlata), které nazývali poporo. V nich měli rozbité mušle = zásadu. Poté, co si vložili do úst žmolek listů koka, tenkou jehlicí načerpali prášek z mušlí a přihodili si tento prášek do úst. Takto to dělají indiáni v horách Sierra Nevada de Santa Mar­ta, jižně od prvního kolumbijského města, založeného Španěly, doposud. Pouze jejich po­poro není ze zlata, ale ze dřeva či bambusu.

Je třeba vědět, že žvýkání listů koka, není totéž co užívání kokainu. Evropané se sice setkali s listy koka, již při prvních setkáních s indiány v 16. století, ale účinek kokainu objevili až v roce 1880. Žvýkání listů koka a užívání kokainu – to jsou absolutně dvě odlišné věci! V listech koky je 0,5 % účinné látky kokainu. Přelom v účincích kokainu na lidskou psychiku přinesly práce Sigmunda Freuda, který byl známým uživatelem kokainu. Freud popisoval účinky kokainu jako pocity úlevy, nabytí fyzické síly a energie, zvýšení pracovních výkonů a zvýšení sexuálních výkonů. Kokain užívalo tehdy velké množství bohatých lidí, celebrit a umělců: Charles Dickens, Robert Louis Stevenson, Jean Cocteau, Majakovskij, Thomas Edison i románový detektiv Sherlock Holmes. Do roku 1900 byl kokain i součástí Coca Coly. O negativech kokainu se dlouho nevědělo.

Rozdělení drog

Podle převládajícího stavu závislosti se drogy dělí na fyzické a psychické. Fyzické jsou například heroin a alkohol. Psychickou drogou je právě kokain. Toto rozdělení se už dnes nepoužívá, protože se často jednotlivé závislosti prolínají. Ale o něčem toto “staré” dělení svědčí. Při závislosti na kokainu, vám není fyzicky špatně pokud jej nemáte. Nevidíte bílé myši, ale s kokainem vám je prostě lépe. Kokain nepůsobí na fyzično, neplete se vám jazyk, neztrácíte koordinaci, ale je to převážně psychická droga. Podle účinku dělíme drogy na halucinogeny (například lysohlávky), tlumící drogy (například opium) nebo stimulující (kokain). Kokain je drogou bohatých, drogou právníků či byznysmenů. Když kokain užijete, navenek to na vás není vidět, a tak ho začnou lidé užívat v stále běžnějších situacích. Nejen na párty, ale i v práci na povzbuzení, či na zvýšení koncentrace a pracovní výkonnosti. A postupně bez této drogy, které se také říká sníh, cukr, lajna, Céčko, kola, koks či pudr, nedokážou udělat téměř nic.

Pablo Escobar

Pablo Escobar byznys s kokainem rozběhl do neuvěřitelných rozměrů. Mezitím policisté honili vlasaté hipíky s balíčkem marihuany. Escobar počítal dodávky kokainu na tuny. Cena kila kokainu v Kolumbii je 900 USD, ale v USA 150 000 USD. Na výrobu kila kokainu potřebujete asi tunu kokových listů. Tato tuna stojí pouze 250 USD, tuna nejlepších listů koky 300 USD. Pokud porovnáte cenu těch nejlepších lístků koky s následným prodejem v USA, tak marže je 50 000 %. Escobar vlastnil celou síť, od pěstování koky (nejlepší koka se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách Kolumbie a Peru), po zpracování v “laboratořích” na kokain a také distri­- buci a prodej. Takto se stal nejbohatším narkobaronem planety a jedním z nejbohatších lidí světa. Kdyby byl kokain legální jako alkohol, jde o úžasný “byznys case” a opěvovaného podnikatele, typu Stevea Jobse. O úspešných podnikatelích se nakonec napíše kniha či dokonce natočí film. O Pablovi Escobarovi byly napsány tucty knih a natočeno mnoho filmů. Jeho syn si na tom dokonce postavil svou živnost. Na znalosti Pabla Escobara profituje i jeho bratr, který se zabývá obchodem s kryptoměnami. A nejen on.

Pablo se narodil do chudých poměrů, otec byl rolník (nikdy se nesmířil s tím, že jeho syn je zločinec a nenechal se synem nikdy uplatit a žil na svém ranči – Finca až do smrti) a matka byla učitelka. Byli chudí a když se děti Pablovi ve škole vysmívali pro jeho ošklivé boty, matka šla do obchodu a ukradla mu jedny. Svého synáčka milovala. Pablo se začal živit pašováním všeho. Mimo jiné kšeftoval i s odcizenými náhrobními kameny. Pak k tomu přidal pašování cigaret, marihuany, a nakonec se dostal ke kokainu. Napadlo jej pašovat tuto drogu do Spojených států, konkrétně do Miami, kde žije silná latinskoamerická komunita. Marže byla obrovská. A Pablo se rozhodl dělat to velkém. V 70 letech jeho Medellínský kartel dovážel do USA 80 % kokainu. A trh neustále exponenciálně rostl.

Milovaný zločinec

Pablo byl velkou osobností. Těžký zločinec pocházející z katolicky založené rodiny. Svou ženu Marii si vzal, když jí bylo 15 a do konce života se milovali. Říká se, že se k ní velmi pěkně choval, vždy uctivě, společné obědy byly téměř posvátné, často spolu tancovali, vždy to byla pro něj ta první. Pablo Escobar měl sociální cítění a pomáhal chudým. V Medellínu vystavěl pro chudé celou jednu čtvrt. Lidé ho v tomto druhém největším městě Kolumbie milovali. Mnozí měli jeho obrázek zavěšený v kuchyni vedle Ježíše Krista. Když se vrhl do politiky, bojoval proti tzv. “elitě Kolumbie”.

Při pobytu ve vězení Pablo založil tzv. Medellínský kartel a stal se nejbohatším Kolumbijcem, poslancem (na 2 roky) a jedním z nejbohatších lidí na naší planetě. Z poslaneckého postu ho vyloučili a kolumbijská vláda podepsala s vládou USA smlouvu o extradikci zločinců. Pablo si předtím na nádherném místě vystavěl své vlastní vězení “La Catedral”, s ruletou, kulečníkovým stolem, fotbalovým hřištěm a dalším luxusem. Měl zde zarámovaný “svůj první milion” a odsud s úsměvem řídil své obchody, které se neustále rozrůstaly.

Pablo bojoval proti celé armádě Kolumbie. Na Justiční palác v Bogotě poslal marxistické jednotky, které vypálili archiv – tak se Pablo zbavil důkazů. Když chtěl spáchat atentát na prezidentského kandidáta Césara Gaviria (který se později stal prezidentem), tak nechal vyhodit do vzduchu celé letadlo společnosti Aviance. Když se Pablo spojil s marxisty, na jeho zlikvidování byli použiti grázlové z polovojenské protimarxistické organizace Los Pepes, kterou platilo CIA. Bratři Castañovi, sadističtí hrdlořezové, měli nejmodernější výbavu, noční vidění, informace z DEA (americké protidrogové oddělení) a nejmodernější odposlouchávací zařízení. Brutálním způsobem vraždili jednoho Pablova spojence za druhým, včetně celých rodin, žen a dětí. Pablovo impérium postupně upadalo, až najednou spadlo na úplné dno. Jeho byznys pak přebral druhý kartel z města Cali.

Jeden z nejbohatších

Jsou známé příběhy, kdy byl Escobar s rodinou na útěku a v domě v horách byla zima, a protože zde ústřední topení nebývá, Pablo potřeboval zatopit. Dřeva nebylo, a tak spálil asi 2 miliony USD. Měl tolik peněz, že je nebylo kde zakopávat. Dokonce i jeho podřízení, jako například pilot letadla, který vozil kokain do USA, Barry Seal měl tolik peněz, že nevěděl, co s nimi, neměl je kam dávat. Tuto postavu ve filmu Nebeský gauner (American made) hraje Tom Cruise a film ukazuje, že peníze měl všude, v krabicích od bot, v každém šuplíku, když chtěl další milion zakopat na zahradě, jakmile začal kopat, vykopal další peníze. Bylo jich tolik, že se už nedaly ani “proprat”.

Escobara nakonec zastřelili. Bylo mu 44 let. Od roku 1987 až do roku 1993 byl podle magazínu Forbes jedním z 10 nejbohatších lidí naší planety. Tento miliardář byl zodpovědný za smrt 4 000 lidí, z toho 200 soudců a 1 000 policistů. V posledním období vyplácel kohokoliv za hlavu policisty. Stačilo kteréhokoliv zastřelit a dostali jste odměnu. Být policistou bylo velké hrdinství, a proto je policie v dnešní Kolumbii respektována a lidé si policistů váží. Escobar vlastnil 140 letadel, 32 jachet a 2 ponorky. Jeho bohatství bylo nepředstavitelné. Každý den propašoval do USA 15 tun kokainu. Jeho pohřbu v Medellínu se zúčastnilo 25 000 lidí.

Bratr Pabla Escobara – Roberto Escobar (71) stále žije  a prostřednictvím své investiční společnosti Escobar Inc., představil světu skládací telefon Fold 1. Více si o něm můžete přečíst zde.

Konec narkobyznysu?

A co se stalo po porážce Escobara? Skončilo v Kolumbii násilí? Vymýtil se ďábel jménem kokain? V žádném případě. V té vteřině, jak skončil Medellínský kartel se jedničkou stal Cali kartel vedený bratry Rodriguézovými. Cali kartel není až tak známý jako Pablo Escobar a jeho Medellínský kartel, ale po smrti Escobara to byli právě oni, kdo převzali otěže v byznysu s kokainem. Caliho kartel proslul možná pouze tím, že po tom, co si dal omylem kolumbijský fotbalista na mistrovství světa v roce 1994 vlastní gól, zastřelili ho. Cali se nachází na jihu a jde o třetí největší město země, známé tancováním salsy.

Kolumbie je dnes bezpečnou turistickou zemí. Dokonce i Cali je dnes po dlouhých letech bezpečné, ale džungle a jih země u hranic s Ekvádorem a pár přístavů na březích Tichého oceánu, jsou ale stále v rukou narkotrafikantů a jsou extrémně nebezpečné. Odtud putuje kokain na sever, do bohatší Severní Ameriky. Dnes Kolumbie produkuje o 20 % více kokainu, než za časů Escobara či bratrů Rodriguézových a některé odhady hovoří ještě o větším nárůstu.

Rozdíl je v tom, že neexistuje jen jeden člověk, či jeden kartel, ale produkce se rozdělila mezi několik menších hráčů. Distribuce a prodej je dnes více v rukou mexických organizací. A největší peníze se vždy dělají při prodeji. To je také důvod války gangů v Mexiku. Jde skutečně o velké peníze a objem byznysu prý meziročně neustále roste. Kolumbijci se na fascinaci Pablem Escobarem a celkově na Narcos dívají jako na úchylku. Tvrdí, že nebýt odbytu v USA, tak by tyto problémy neměli. Viní Ameriku, že si neumí dělat pořádek doma. Na úkor nenasytného, po drogách prahnoucího trhu v USA, se síla narkomafie v Kolumbii zvyšuje.

Závěrem

V čtvrti La Candelaria je pěknou budovou bývalá budova DEA (The Drug Enforcement Administration). Za Escobara zde vybuchla bomba. Nyní zde prodávají drahé byty. O kousek dále se nachází náměstí Bolívara s Justičním palácem, na který zaútočilo M-19.

Tady v regionu kávy, mimo hlavní turistické trasy, pobýval jeden z největších narkobaronů, Carlos Lehder. Lehder je jeden ze spoluzakladatelů Medellínského kartelu a zakládající člen skupiny Muerte a Secuestradores, jejímž cílem byla odplata za únosy členů kartelu a jejich rodin. Aktuálně si odpykává svůj doživotní trest v USA za vraždu, únos a pašování drog. Předloni hráli Rolling Stones poprvé v Kolumbii. Říká se však, že to nebylo poprvé a že hráli už ve vile Lehdera. Tento bláznivý, excentrický chlapík, obdivující Adolfa Hitlera, byl spojencem Pabla Escobara. Vlastnil soukromý ostrov na Bahamách. Byla to strategická lokalita a malá letadla, která odlétala z Kolumbie, právě na tomto ostrově přistávala a tankovala, aby doletěla dále těch 340 km do Miami. Lehderovi snížili trest, když vypovídal proti prezidentovi Panamy Manuelovi Noriegovi. I tento pán hrál nejvyšší ligu a jeho majetek se odhadoval na bezmála 3 miliardy dolarů.

Poznávací zájezdy do Kolumbie, mj. také s návštěvou míst, kde žil Pablo Escobar, pořádá CK SEN.

Napsat komentář