Klokočské skály a zřícenina hradu Rotštejn
Klokočské skály jsou součástí pískovcové kry, která na západě spadá do údolí Jizery ze severovýchodu je ohraničena vysokou skalní hranou a od jihu tokem Stebénky, který pískovce prořízl podél zlomu. Pískovcová kra je ukloněná, takže ji označujeme jako kuestu. Vlastní Klokočské skály jsou na její severozápadní hraně, kolem zříceniny Rotštejna a v Zeleném dolu. Klokočské skály nesou zajímavé záznamy namáhání během horotvorných procesů a vynikají bohatstvím povrchových tvarů i jeskyněmi.
Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami.
Plošina nad obcí Klokočí je zakončená strmým skalním čelem. Skalní stěna je asi 1600 m dlouhá, místy rozčleněná do izolovaných skalních věží a rozsedlin (Klokočské průchody). Ve vlastní skalní stěně vzniklo velké množství jeskynních dutin. Nejrozsáhlejší podzemní prostorou oblasti je jeskyně Postojná – Amerika v Zeleném dole, největší pseudokrasová jeskyně v Českém ráji, která byla osídlena již lidem lužické kultury.
Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Na jihovýchodní části Klokočských skal leží zřícenina hradu Rotštejna.