logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ke Košínu a Liderovické soustavě nad Táborem

Datum: 27.08.2018

Košín-4

Několik kilometrů severně od Tábora mezi obcemi Liderovice a Košín leží soustava osmi Liderovických rybníků vybudovaných na Košínském potoce. Nejníže položené jsou v kaskádě vodní nádrže Košín III, Košín II a Košín I, které jsou po Jordánu nejvýznamnějším vodním dílem na Táborsku.

Hlavním účelem nádrže Košín I je chov ryb, nicméně dokáže také regulovat průtok v Košínském potoce, který napájí rybník Malý Jordán, a nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě z konce 15. století – Jordán v centru Tábora. Díky své velikosti má Košín také protipovodňovou funkci, kdy je schopen tlumit povodňové vlny nad Táborem. Minimální odtok z nádrže do potoka je 29 litrů za sekundu. Nádrž je možné vzhledem ke kapacitě potoka pod ní vypustit za čtyři a půl dne.
Při aktuální návštěvě místa je zřejmé, že letošní jaro je na Táborsku suché. Vody v Košíně je výrazně méně, než je pro toto roční období běžné. Její kvalita ke koupání právě nevybízí. Kolem celé kaskády rybníků vede stezka, která sice není turisticky značená, ale je dobře průchozí.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář