logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kde Mrtvý rybník pro cínové doly vytváří atmosféru Skandinávie

Datum: 23.04.2018

Mrtvý-rybník-3

V turisticky méně navštěvované části národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště nad bývalými hornickými městy Abertamy a Hřebečná (v současnosti část Abertam) najdete unikátní Mrtvý rybník. Byl vybudován v 16. století pro potřeby níže položených rudných dolů, především Dolu Mauritius.

Ten je jako největší historický cínový důl v českém Krušnohoří s těžbou, která probíhala v letech 1545 až 1944, v současnosti národní kulturní památkou přístupnou veřejnosti. Jde o jednu z lokalit, které mají pomoci snaze o zařazení památek na rudné hornictví v české i německé části Krušných hor do registru UNESCO. Více se o ní dozvíte zde.

Přítokem rybníku je Bystřice. Pojmenování souvisí s tím, že rašeliništní voda zbarvuje vodu do ruda až černa (někdy proto bývá nazýván také jako Černý rybník) a brání rozšíření většího množství živočichů. Že mrtvý rybník není tak úplně mrtvý, jak by mohl jeho název napovídat, si pozorovatel všimne díky kachnám nebo hadům, které brázdí jeho hladinu, ale také díky rybám a dalším organizmům ve vodě.

K vodní ploše s působivou atmosférou se dostanete po červené turistické značce z Božího Daru (je to asi sedm kilometrů po hranici NPR Božídarská rašeliniště, o které se více dozvíte zde) nebo Hřebečné (od zmiňovaného Dolu Mauritius je to zhruba tři kilometry). Když si odmyslíte, odkud jste k místu přišli, budete se chvílemi cítit jako ve Skandinávii nebo na Sibiři.

Napsat komentář