logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kam si zajet zalyžovat v okolí Karlovy Studánky

Datum: 09.01.2019

Sjezdovky_str 1_foto Lyzar pod sleprem

V oblasti Pradědu

Svěřte se do péče komplexních služeb horského hotelu FIGURA, který leží v nejatraktivnější lokalitě Jeseníků – Praděd (1438 m n.m.). Návštěvníky láká okamžitou dostupností vynikajících lyžařských svahů a běžeckých tratí. V okolí střediska je 8 upravovaných sjezdovek s vleky jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře.

Přístupnost střediska je po silnici s usměrňovaným provozem. Výjezd z parkoviště Hvězda na točnu Ovčárna je povolen v každou celou hodinu a sjezd v každou půlhodinu. Točna Ovčárna má omezený počet míst k parkování. Ti, kteří se z kapacitních důvodů na parkoviště nedostanou, využívají kyvadlové autobusové přepravy, když svá vozidla zaparkují přímo na parkovišti Hvězda nebo na dvou parkovištích v Karlově Studánce. Regulace kyvadlové dopravy, kterou řídí Sdružení Praděd (obce Malá Morávka a Karlova Studánka) je dobře zajištěna. V celém středisku Praděd – Ovčárna funguje jednotný odbavovací systém, to znamená, že můžete na 1 per­ma­- nentku lyžovat v celém areálu. Centrální pokladna je u Hotelu Figura. Další možnost lyžování je například v areálu Praděd – Ovčárna, kam jezdí skibusy přímo od Hotelu Karlov. Karlov je díky své poloze výborným výchozím bodem běžkařských tras, kde je připraveno až 60 km upravovaných tratí. Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování nejen na Moravě, ale i v Čechách. Začátek lyžařských vleků jsou ve výšce 1300 m n. m. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky. Na Ovčárně se nachází 6 vleků s obtížností od modré po černou. Lyžařská sezona zde trvá nejdéle v Jeseníkách a na své si zde přijdou všichni milovníci zimních sportů – sjezdového lyžování, snowborďáci i běžkaři. Středisko se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a tímto faktem je do jisté míry ovlivňován jeho provoz. Správa CHKOJ vydává povolení k zahájení provozu vleků a stanovuje termín ukončení provozu – vše závisí od výšky sněhové pokrývky.

V oblasti Karlova

Lyžařské středisko Ski Centrum Malá Morávka – Karlov patří k největším a nejnavštěvovanějším lyžařským střediskům v Jeseníkách. Údolí Malé Morávky a Karlova pod Pradědem se vyznačuje dlouhou zimou, vysokou sněhovou pokrývkou a překrásnými lyžařskými terény. Je proto vyhledávaným místem pro rozvíjení všech zimních sportovních aktivit. Lyžařům je k dispozici velké množství lyžařských vleků, které se nachází u jedenácti skupin sjezdovek. V okolí střediska je k dispozici velké množství strojově upravovaných běžkařských tras. Lyžařské terény vyhoví všem, od začátečníkům po velmi zdatné lyžaře. Tratě jsou upravované, osvětlené, technicky zasněžované, o celkové délce přes 9 km. Parkování je zajištěno u jednotlivých vleků, stejně jako stravování a ubytování.

Ramzová – Ostružná

Lyžařský areál Ramzová začíná v lokalitě Ramzová, místní části obce Ostružná, pokračuje přes Čerňavu a končí v lokalitě Šeráku. Sedačková lanová dráha na Ramzové je jediná dráha, kterou se dostanete na vrcholy Jeseníků. Skládá se ze dvou úseků z Ramzové na Čerňavu a z Čerňavy na Šerák. Lyžaři a snowboardisté mohou sjíždět přes 8 km pravidelně upravovaných sjezdovek, které jsou vhodné jak pro začínající, tak pokročilé lyžaře. Celkově se areál Ramzová může pochlubit dalšími 17 lyžařskými vleky a 6 km sjezdových tratí. V těsné blízkosti Ramzové je další oblíbené lyžařské středisko Petříkov. Zde naleznete mimo jiné sedm stylových restaurací, lyžařskou školu a sjezdové svahy podle nutnosti upravované umělým zasněžováním. Pro vyznavače bílé stopy je Ramzová ideálním výchozím bodem pro hřebenovou túru, či méně náročný výlet po okolí.

Červenohorské sedlo

Lyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě. Je známou křižovatkou zimních, ale i letních turistických cest. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 m. Lyžařské sjezdovky v SKI areálu mají výšku 862 až 1164 m. Tato poloha dává předpoklad pro kvalitní zimní sezonu od poloviny prosince do konce března. Lyžařský areál provozuje občanské sdružení SKI KLUB Šumperk. Svými pracovníky zabezpečuje chod osmi vleků, udržuje čtyři sjezdovky a dvě cvičné lyžařské louky. Pro nastávající zimní sezonu se rovněž počítá s novou čtyřsedačkovou lanovou dráhou, která by po potřebných zkouškách měla být uvedena do provozu po 15. prosinci 2011. Areál je rozdělen na severní a jižní svahy. Sjezdovky jsou každý den upravovány sněžnými stroji. Jízdenky na lyžařské vleky se prodávají ve třech pokladnách, které jsou součástí odbavovacího systému. Na všech lyžařských vlecích různých délek nabízí provozovatel časové i bodové jízdenky. Návštěvník si může vybírat mezi terény od těch vysloveně lehkých až po prudký slalomový svah, určený nejvyspělejším lyžařům. Přepravní kapacita vleků je 6000 osob za hodinu. V prostoru Červenohorského sedla naleznou návštěvníci také veškeré další služby včetně servisu, úschovny, půjčovny, lyžařské školy, kapacitního parkoviště a kvalitního stravovacího i ubytovacího zázemí.

Karlova Studánka

Lyžařský vlek Karlova Studánka se nachází v dolní části stejnojmenné obce na levém svahu ve směru na Vrbno pod Pradědem, v blízkosti tenisových kurtů. Sjezdovka je denně strojově upravována rol­- bou a je uměle zasněžována. Ski areál nabízí večerní lyžování na osvětlené sjezdovce. Občerstvení je zajištěno přímo v areálu ve stylové srubové restauraci. Dle dohody je možno zajistit i lyžařskou školu. Půjčovna lyžařského vybavení a skiservis jsou vzdáleny zhruba jeden kilometr od skiareálu. • Vlek je vzdálen od dolního parkoviště Karlova Studánka 120 m • Délka: 600 m • Převýšení: 55 m • Náročnost: modrá • Provozní doba: Po-Ne 9 – 21 hod.

Jesenická Magistrála – vyznavačům běžek

Magistrále Hrubého Jeseníku neschází snad nic. Čím jsou přitažlivé hřebenovky pro turisty – lyžaře? Jsou tu holé pláně, hluboké lesy, z vrcholů se otevírají daleké výhledy, střídají se sjezdy i výstupy. Navíc je trasa dobře značena (letní červené značky, zimní tyčové značení, výstražná lyžařská značení) a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta.

Nejvhodnějším nástupním místem na západ je Ramzovské sedlo. Při výstupu na Šerák je sice nutno překonat výškový rozdíl téměř 600 m, cesta však není nikde vyloženě strmá. Stoupá se lesy s dílčími výhledy, na vrcholu Šeráku (1351 m n.m.) jsou holé pláně i nízké smrčky. Přístup sem je možný rovněž lanovkou z Ramzové. Pod vrcholem Šeráku stojí Jiřího turistická chata. Hřebenová trasa se stáčí k jihovýchodu a z nevýrazného sedla stoupá podél tyčí na holý vrchol Keprníku (1423 m n.m.), odkud se otevírá za příznivého počasí jedinečný výhled na Jeseníky i horské hřebeny od Krkonoš až po Beskydy. Z holého temene vede sjezd po náročném, často namrzlém terénu do lesa, k rozcestí Trojmezí, výstup nás v závěru úseku přivede k Vřesové studánce pod vrcholem Černé hory (1333 m n.m.). Lyžařskou pochoutkou je za dobrého sněhu sjezd na Červenohorské sedlo, střídají se rychlejší i pomalejší úseky.

Ze sedla vede nedlouhý výstup na Klínovec a Výrovku (v zimě může být tento úsek uzavřen). Úsek v oblasti malého a Velkého Jezerníku (1304 m n. m.) má rovinaté partie a častá stoupání. Hřebenová magistrála ústí na louce u horské chaty Švýcárna. Z Červenohorského sedla sem vede ještě jedna pohodlnější varianta trasy – vpravo od hřebene po modré značce širokou cestou až k rozcestí nad Petrovkou, odtud vlevo po zelené, poněkud strměji se stoupá jen v krátkém úseku pod Malým Jeseníkem. Od Švýcárny se otevírá panoráma nejvyšší hory Moravy – Pradědu. Cesta vede mezi nízkými smrčky a podél tyčí stoupá na vrchol Pradědu (1492 m n.m.) a pokračuje sjezdem holými úbočími ke Kurzovní chatě. Strmý výstup míří na Petrovy kameny (1446 m n.m.) a následuje nejexponovanější část hřebene po holých pláních. Celý průběh je označen tyčemi, především za mlhy je třeba zvýšit pozornost a neodbočovat, vlevo od cesty hrozí lavinové svahy v oblasti Velkého kotle. Hřebenovka přes Vysokou holi (1464 m n.m.), Kamzičník, Máj a Jelení hřbet patří k nejlepším výhledovým trasám na Moravě. Jsou na ní jen malé výškové rozdíly. Od Jelení studánky pokračuje dále tyčové značení a s ním zároveň zelená turistická značka přes Břidličnou horu na Pecný (1333 m n.m.) a Pec. Sjezd přes Ztracené skály ke Skřítku je místy dosti náročný a vede lesem. U motorestu na Skřítku končí hřeben Hrubého Jeseníku. Jezdí tudy autobusové spoje z Rýmařova do Šumperka. Po hřebeni Hraběšické hornatiny vede lesy zelená značka. Po úbočí Černých kamenů (952 m n.m.) se spouští Malínským lesem k silnici a do Nového Malína, který leží 4 km na jihovýchod od Šumperka.

Další možnosti pro běžkaře: Suchá Rudná, Karlova Studánka, Hvězda, Vrbno pod Pradědem

Na 53 km upravovaných tréninkových a turistických tratí pod Vysokou horou ve směru na Annaberg, Suchou Rudnou a Hvězdu. Trasy jsou řádně značeny turistickým i místním značením. Ve Vrbně je nástup na tratě z parkoviště u vleku na Žižkově ulici, kde je umístěna informační tabule. Další informace je u vjezdu do lesa nad vlekem. V Suché Rudné je nástup ze silnice asi 300 m za chalupou pod Pradědem, kde je rovněž informační tabule. Na Hvězdě je informační tabule na hlavní silnici u odbočky na Podlesí. Tratě se upravují rolbou a 3 sněžnými skútry minimálně 1x týdně vždy v pátek. V případě sněžení se upravují denně.

Napsat komentář