logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Kadaň: Perla na Ohři obklíčená průmyslem

Datum: 24.04.2020

Kadan-6

Elektrárny Prunéřov a Tušimice, mezi nimi hnědouhelný lom Nástup – Tušimice, jižně od něj vodní dílo Nechranice, z jihozápadu Vojenský újezd Hradiště. Tak vypadá obklíčení města Kadaň v severozápadních Čechách pod hřebenem Krušných hor.

Přesto se jedná o skvělý tip na výlet, město s úžasnou historií a zajímavou současností, jehož atmosféru do značné míry určuje také Ohře protékající přímo pod historickým centrem Kadaně.

Dominantou města tyčící se nad řekou je hrad vybudovaný původně za časů Přemysla Otakara. Celkově je historie města do značné míry v počátku určena právě postavou tohoto panovníka. Současnou podobu získal hrad po požáru v polovině devatenáctého století.

Dominantu krásného historického náměstí tvoří kromě pozdně gotické radniční věže také Kostel Povýšení svatého Kříže. Původně gotická stavba získala po barokní přestavbě v 18. století následně na počátku 19. století současnou podobu. V centru náměstí stojí barokní morový sloup Nejsvětější Trojice.

Z centrálního náměstí sejdeme k jezu přes Ohře. Kolem řeky byla vybudována promenáda nesoucí jméno Maxipsa Fíka Na nábřeží jsou vybudovány atrakce pro děti, vede tu cyklistická a in-line dráha. Od řeky je krásný výhled na historické náměstí a centrum města. Pro proudu řeky dojdeme až k hrázi vodního díla Kadaň. Nad ním byl vybudován poutní františkánský klášter s kostelem Čtrnácti svatých Pomocníků z poslední čtvrtiny patnáctého století. Dnes v něm funguje městské muzeum a základní umělecká škola.

Klíčovým úkolem přehrady je zajištění vody pro zmiňované elektrárny. Zásobní prostor činí 2,75 milionu kubíků vody.

Napsat komentář