logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

K zatopenému lávovému lomu u Nového Jičína

Datum: 07.10.2019

Straník-5

Kdo vystoupá z Nového Jičína kolem areálu Skalky na vrchol Svinec, nebo na něj dojde z opačné strany od Starého Jičína po žluté turistické značce, otevře se před ním při dobré viditelnosti úžasné panorama Beskyd, ale také Poodří, Oderských vrchů a vzdálených Jeseníků na západě. Za Svince vede cesta dolů do malebné obce Kojetín a také Straník. Právě zde je možné vedle silničky narazit na bývalý pikritový lom. Ten je v současnosti zatopený vodou. Ve stěnách jsou patrné odkryté horizontální žíly. Hladina vodní plochy je pokryta žabincem a na první pohled nepůsobivý nijak romanticky. Nicméně v jezírku žije několik druhů chráněných obojživelníků.

Pikrity – olivnické těšínity – se používaly ve stavebnictví. A v místech, kde se setkaly s vyvřelinami, došlo k jejich tepelné přeměně. Vyvřelé horniny tohoto typu je možné sledovat – podle místní informační tabule – ve zhruba desetikilometrovém pásu od Hranic přes Frýdek-Místek – Český Těšín až k polskému Bialsko-Biala.

Ostatně výlevy pikritové lávy – mandlovce – je možné pozorovat na místě bývalého lomu nad zmiňovanou obcí Kojetín. Těžba zde byla ukončena ve 20. letech minulého století. Výchozy mandlovce – kdy malé kousky minerálů vyplnily bubliny vznikající ve žhavé lávě – jsou od roku 1997 chráněnou lokalitou.

Výchozy těšínitu jsou viditelné také kousek od lomu ve Straníku. Vulkanická hornina zde má polštářový tvar – odkud vychází název přírodní památky Polštářové lávy ve Straníku. Nad skalním útvarem je vybudována Kaple Panny Marie.

Marek Síbrt

Napsat komentář